Putin je stále více závislý na bezpečnostních složkách. Generálům dojde, že ho nepotřebují, tvrdí Putinův bývalý spolupracovník
Abbas Gallyamov býval autorem projevů ruského prezidenta Vladimira Putina. Politický analytik se domnívá, že ruský diktátor až příliš spoléhá na ruské ozbrojené síly a bezpečnostní složky. To se mu prý stane osudným, napsal Gallyamov v článku pro ruský nezávislý server MozemObyasnit.
„I ten nejhloupější generál v určité chvíli pochopí, že právě on je hlavní oporou moci diktátora. Vládce nemá jiné způsoby, jak si moc udržet,“ napsal Gallyamov. Podle něj Putinovi zlomí vaz právě hamižnost podobných vysoce postavených činitelů bezpečnostních složek. „Budou chtít přijít na to, proč obrovské finance Gazpromu nebo silničního průmyslu nesměřují do jejich kapes,“ podotýká politolog.
„Chytří autoritativní vládci nesklouznou do spárů nejvyšších bezpečnostních sil, pokoušejí se diverzifikovat mechanismy pro udržení moci,“ zdůrazňuje Gallyamov. Putin podle něj toto zlaté pravidlo zapomněl a místo aby se spoléhal hlavně na politické nástroje, tak se ústředním zdrojem jeho moci stává brutální síla. A kdo svírá otěže této brutální síly? Generálové. Právě ti si časem uvědomí, že to jsou vlastně oni, kdo drží klíč k diktátorově moci a přijdou na to, že diktátor potřebuje je a ne naopak.
Už se to několikrát stalo
Zbaví se ho a Putin skončí ve vězení, naznačil Gallyamov a uvedl dva příklady, kdy zkušení a kdysi populární politici na konci své vlády učinili z armády svou jedinou oporu. To se jim nakonec vymstilo, armádní šéfové se chopili vlády a bývalé vůdce poslali do vězení.
Stalo se to indonéskému diktátorovi Sukarnovi, který vládl 20 let. Na jeho počest byly pojmenovány stadiony i celá města, jeho výroky se museli školáci učit nazpaměť. Po vojenském převratu a zatčení byl obviněn z toho, že svou politikou vedl k ekonomické a morální krizi národa.
Podobný je i životní příběh súdánského prezidenta a diktátora Umara al-Bašíra, který vládl třicet let, než ho vojenský převrat připravil o moc. V roce 2019 byl letitý diktátor zatčen a vyšetřován.
Podobný osud předpovídá Gallyamov pro běloruského diktátora Lukašenka a ruského diktátora Putina. „Jakmile padne Putinův režim a v Bělorusku začne nová vlna protestů, armáda se klidně může postavit na stranu odpůrců. Od toho je nyní drží pouze diktát Moskvy,“ dodává expert.
Zdroje: Abbas Gallyamov, MozemObyasnit, redakce