Putin je připraven na malou operaci proti NATO, tvrdí šéf polské rozvědky

Přidat na Seznam.cz

Šéf polské rozvědky Jaroslaw Strožyk se domnívá, že je ruský diktátor Vladimir Putin v současné době připraven podniknout malou operaci vůči zemím NATO, uvádí deník Evropska Pravda.

V rozhovoru pro polský deník Dziennik Gazeta Prawna uvedl, že tyto předpovědi o připravenosti Ruska k potenciálnímu útoku na Alianci pocházejí z institucí, které nemají úplné informace a jsou tedy založeny pouze na určitých předpokladech. Strožyk však připustil možnost, že Putin je již schopný zahájit nějakou akci.

,,Putin je samozřejmě již připraven na jakousi minioperaci proti jedné z pobaltských zemí, například na vstup do slavné Narvy (estonské město ležící na hranic s Ruskem, pozn. red.) nebo přistát na některém ze švédských ostrovů,“ řekl šéf rozvědky.

Podle jeho slov však mu však kroky Západu na podporu Ukrajiny ukazují, že v případě útoku na NATO by reakce Západu mohla být ještě větší.

Ruská válka se zeměmi NATO

Server Business Insider nedávno informoval, že Rusko možná není připraveno zahájit totalitní válku s NATO, ale má v plánu zničit ji zevnitř. Podle dokumentů, které získal deník Bild, se Rusko zaměří na členy NATO na východě Evropy. Své nepřátele se bude snažit destabilizovat kybernetickými útoky a chaosem. Sám šéf Kremlu Vladimir Putin se nechal v březnu slyšet, že nemá v úmyslu zaútočit na žádného z členů NATO. Západ mu však nevěří, protože o měsíc dříve Putin hrozil jaderným útokem v návaznosti na prohlášení francouzského prezidenta Macrona o vyslání vojáků na Ukrajinu.

Bývalý důstojník britské rozvědky řekl, že ruský vůdce neplánuje přímou konfrontaci s NATO. Přemýšlí však jinak. Může nastavit podmínky pro to, aby k poteciálnímu útoku mohlo dojít. Proto se může snažit oslabit NATO zevnitř a vytvořit slabá místa, na která v budoucnu bude moci udeřit.

Zdroj: Evropska Pravda, Dziennik Gazeta Prawna, Business Insider