Putin je hajzl a zloděj. Hackeři nabourali reklamní poutač a zanechali neslušný vzkaz

Přidat na Seznam.cz

V ruském městě Surgut se hackeři kvůli prudkému poklesu kurzu rublu nabourali do reklamního poutače a zanechali neslušný vzkaz Vladimiru Putinovi, píše deník MY.ua.

Hackeři se zřejmě rozhodli pomstít ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, kvůli jehož politice je Rusko v sankční izolaci. Na pozadí prudkého poklesu rublu se znepokojení občané nabourali do reklamní obrazovky a zanechali na ní neslušný vzkaz šéfovi Kremlu.

Na sociálních sítích koluje video s hackerským nápisem na budově tiskové agentury SIA-press. Hackeři místním obyvatelům připomněli, že po prudkém skoku na měnovém trhu za jeden dolar budou muset dát 100 rublů. Nespokojenci nazvali Vladimira Putina zlodějem a hajzlem.

„O tom, že se jednalo o připravenou provokaci, svědčí nejen videozáznam zprávy pořízený vnějším pozorovatelem, ale také načasování hackerského útoku: dnes, 13. srpna, se v centru Surgutu koná letní festival, a tak je zřejmé, že útočníci kalkulovali s umístěním skandální zprávy ve chvíli, kdy se občané po veřejné akci vracejí domů.“ vyjádřil se Taras Samborsky, zakladatel společnosti SIA-Press k nabourání reklamního poutače.

Dne 14. srpna překročil kurz dolaru během ranního obchodování na moskevské burze hranici 100 rublů. Stalo se tak poprvé od března 2022, kdy bylo dosaženo historického maxima 121,5 rublů za dolar.

Od začátku roku rubl vůči dolaru klesl o více než 30 %.

Ruské banky postupně odmítají přijímat hotovostní dolary a eura. Jedenáct ze třinácti bank zařazených na seznam bankovních ústavů je přestalo přijímat prostřednictvím bankomatů a Raiffeisen 1. srpna přestala přijímat americké a evropské měny prostřednictvím pokladen, píše deník The Insider.

Zdroj: my.ua, The Insider