Putin hrozí Západu kvůli americkým raketám

Přidat na Seznam.cz

Vladimir Putin pohrozil Západu „vojenskou odpovědí“ poté, co Spojené státy oznámily plány na přemístění raket dlouhého doletu do Evropy, blíž k ruským hranicím.

Mezi zbraněmi, které budou v roce 2026 rozmístěny do Německa, jsou například střely s plochou dráhou letu Tomahawk, hypersonické zbraně a rakety Standard Missile-6 (SM-6). Všechny mají výrazně delší dolet než současné evropské rakety, a mají pomoci členům NATO zničit imperiální ambice Ruska v rámci války na Ukrajině, stejně jako prokázat závazek Spojených států vůči alianci a evropské obraně. Ke společnému souhlasu USA a Německa došlo během summitu NATO, který se v současné době koná ve Washingtonu.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov označil toto rozhodnutí za „eskalační krok“, jehož cílem je zastrašit ruskou vládu. Podle deníku Metro řekl, že Rusko v klidu odpoví na tuto novou hru vojensky. Tato hrozba přichází několik týdnů po Putinově prohlášení, že by Rusko mělo obnovit výrobu raket středního a kratšího doletu schopných nést jaderné zbraně a zvážit jejich rozmístění, jako reakce na převezení podobných zbraní Spojenými státy do Evropy a Asie.

Co víme o raketách dodaných USA?

Tomahawk je bezpilotní střela dlouhého doletu s přesností asi 4,8 metrů. Používá ji především americké námořnictvo při útocích z lodí a ponorek na pevninu. Tato střela může nést konvenční nebo jadernou hlavici a pro navedení na cíl vzdálený až 2 140 kilometrů využívá satelitní navigaci a radar. Podle údajů americké námořní pěchoty z roku 2022 má jeden Tomahawk hodnotu přibližně 2 milionů dolarů.

Ačkoli Rusko i Čína předběhlo NATO ve vývoji hypersonických zbraní, USA nedávno otestovaly ty své. Hypersonické zbraně létají rychlostí přibližně 4 000 kilometrů za hodinu, je tedy obtížné je včas odhalit a zachytit. Mohou také manévrovat, což jim umožňuje vyhnout se moderním systémům protiraketové obrany.

Standard Missile-6 (SM-6) je charakteristickou zbraní amerického námořnictva. Jako jediná může útočit v protiletadlovém boji, protizemním boji, obraně proti balistickým střelám a dalším misím na moři.

Nicméně i jiné kroky aliance dostávají ruského prezidenta pod tlak. USA, Nizozemsko a Dánsko oznámili, že první poskytnuté letouny F-16 se ukrajinským pilotům dostanou do rukou už během letošního léta. Bylo rovněž představeno nové centrum NATO, jehož cílem je zajistit Ukrajině spolehlivější přísun zbraní a výcvik od členů aliance. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského ale ani tyto závazky bohužel nedosahují úderné síly, kterou Ukrajina potřebuje k definitivní porážce ruských sil.

Zdroj: Metro, The Guardian