Putin doufal, že se s ním Čína spojí proti Západu. Výstupy v médiích ze strany Číny neuvádí agresivní rétoriku

Přidat na Seznam.cz

Čínský prezident Si Ťin-pching navštívil Rusko a potkal se s ruským diktátorem Vladimirem Putinem, uvádí CNN. Je to první návštěva čínského lídra v Rusku od začátku války na Ukrajině.

Oba lídři vyzdvihli sílu a důležitost vztahů mezi Ruskem a Čínou. V článcích, které publikovali 19. března, však nabídli rozdílné interpretace rozsahu budoucích vztahů obou zemí, uvádí Institut pro studium války.

Putinova aliance proti Západu

Putin v čínských státních médiích publikoval článek, v němž tvrdil, že Rusko a Čína budují partnerství pro vytvoření světového řádu, kde může existovat i protipól vůči mocnostem Západu, tedy koalice Číny a Ruska.

Si Ťin-pching však ve svém článku zveřejněném v ruském státním médiu Rossiskaja Gazeta nabídl méně agresivní zastřešující cíl rusko-čínských vztahů. V článku poznamenal, že Rusko a Čína obecně usilují o multipolární uspořádání světa, ale nikoli proti nepřátelskému Západu. Místo toho se čínský prezident zaměřil na prezentaci Číny jako spolehlivého prostředníka, jako třetí stranu války na Ukrajině.

Vypočítavý prezident

Putin na to reagoval tak, že Rusko vítá ochotu Číny hrát konstruktivní roli ve vyřešení celého konfliktu, pravděpodobně však doufal, že Si bude sdílet agresivní rétoriku vůči Západu a bude je brát jako nepřátele, proti kterým je potřeba se spojit, míní experti z Institutu pro studium války.

Odmítnutí čínského prezidenta spojit Čínu s Ruskem v Putinově zamýšleném geopolitickém konfliktu se Západem je pozoruhodným odklonem od partnerství bez hranic s Ruskem, které Čína dříve deklarovala. Rétorika čínského lídra naznačuje, že není nakloněn tomu, aby Rusku plně poskytl ekonomickou a politickou podporu, kterou Rusko potřebuje ke zvrácení neúspěchů na Ukrajině.

Oba prezidenti si nabídli podobné vize pro posílení čínsko-ruského hospodářského partnerství a je pravděpodobné, že během návštěvy prezidenta Číny oba podepíší oboustranně výhodné obchodní a hospodářské dohody.

Zdroje: CNN, Rossiskaja Gazeta, Institut pro studium války