Putin chce válčit se Západem prostřednictvím Běloruska, říká expert. Válce s Ruskem se podle něj NATO nevyhne

Přidat na Seznam.cz

Rusko chce, aby se válka na Ukrajině přesunula do západních zemí, a usiluje o to s využitím Běloruska, tvrdí šéf kyjevského Centra vojenských a právních studií. Podle Oleksandra Musijenka je klíčovým signálem nebezpečí rozmístění ruských jaderných sil na území státu Alexandra Lukašenka, tedy v Bělorusku. Zazněla slova, která mohou být pro západní země znepokojivá.

Ukrajinský expert varuje před válkou NATO s Ruskem
„Ti, kdo se pokusí zasáhnout, budou čelit nejhorším následkům ve své historii.“ takto pohrozil Vladimir Putin těm, kteří se postaví na stranu Ukrajiny, ve svém slavném projevu proneseném těsně po zahájení plné invaze 24. února 2022, psal deník Echo24. Poté různí ruští propagandisté a důstojníci více či méně zastřeně vyhrožovali Západu a dělali narážky na jaderné zbraně po vypuknutí války na Ukrajině. Zatím však ke světové válce nedošlo, alespoň ne ve vojenském smyslu.

Názory jestli se to může změnit se různí. Jsou tací, kteří se domnívají, že konflikt s Ruskem je nevyhnutelný. Tento názor vyjádřil vedoucí Kyjevského centra vojenských a právních studií na diskusi na téma Ruské jaderné zbraně v Bělorusku jako hrozba pro evropskou bezpečnost, která se konala v Kyjevě. Podle Oleksandra Musijenka Vladimir Putin vědomě usiluje o eskalaci, ale chce ji provést v bílých rukavičkách, informuje web Ukrinform.

„Bez ohledu na to, jak moc by se tomu státy NATO chtěly vyhnout, střet s Ruskem se blíží. Rusko o to usiluje. Putinovi se konflikt v Bělorusku hodí, chce Bělorusko nastavit na úder a říct: „To ne my, to Lukašenko, aby pak řekl: sedneme si k jednání, to je moje ultimátum,“ řekl šéf kyjevského Centra vojenských a právních studií v Kyjevě. „Je třeba také upozornit civilizovaný svět, že šíření jaderných zbraní zvyšuje hrozbu jaderné války na evropském kontinentu. A tato výzva není přehnaná,“ varoval Oleksandr Musijenko, psali také České Noviny v Ukrajinštině.

Zdroj: Ukrinform, Echo24, Noviny