Putin a princ: Západ se obává prohloubení vazeb mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Přidat na Seznam.cz

Rozhodnutí prince Mohammeda posílit vztahy znepokojilo spojence NATO, ten však ruského vůdce dlouhodobě obdivuje.

Oba vládci rozpoutali války v sousedních zemích, mají významný vliv na energetické trhy. Je o nich známo, že nestrpí nesouhlas a touží po svém místě v historii. Zdá se, že bojovný ruský prezident Vladimir Putin a faktický vládce Saúdské Arábie Mohammed bin Salmán mají mnoho společného.

Téměř osm měsíců po ruské invazi na Ukrajinu jsou vztahy mezi Rijádem a Moskvou na vrcholu. Zatímco většina Evropy, USA a Spojeného království zdvojnásobují své úsilí o boj proti stále hrozivějšímu ruskému vůdci, princ Mohammed se místo toho rozhodl vztahy prohloubit.

Středeční schůzka Opec+ (Organizace zemí vyvážejících ropu) ve Vídni je posledním mezníkem v rozvíjejících se vztazích, které se stále více vzpírají požadavkům spojenců Rijádu a zdá se, že v kritické fázi války poskytují Putinovi útěchu. Obě země snížily produkci barelů ropy o 2 miliony denně, uvádí magazín Novinky.cz, čímž chtějí zastavit zlevňování ropy na světových trzích.

Další známka prohlubujícího se pouta mezi Moskvou a Rijádem se objevila minulý měsíc, kdy ve vzácném okamžiku globální diplomacie saúdští diplomaté zajistili propuštění mezinárodních zajatců, včetně pěti Britů, zajatých během bojů uvnitř Ukrajiny. Bylo zřejmé, že to Putin schválil, aby Rijádu poskytl příležitost na světové scéně; saúdští diplomaté daleko od domova zprostředkovávali dohodu, která neměla s Blízkým východem nic společného.

„Byl to dárek od Putina pro Mohammeda,“ řekl britský úředník obeznámený s politickou dynamikou. „Putin chtěl, aby se to stalo, a chtěl, aby to vypadalo, že toho Saúdové dosáhli prostřednictvím diplomacie.“

Dále mezi hlavní cíle sedmatřicetiletého prince patří jeho snaha postavit království do pozice regionální velmoci a globálního hybatele. Saúdští představitelé Putinovu invazi neodsoudili a Moskva se nezabývala ani saúdskoarabskou invazí do Jemenu v posledních pěti letech – válkou, která zanechala souseda v chudobě a v neustálé potřebě značné pomoci.

Zdá se, že prince Mohammeda neznepokojuje ani Putinův návrat k nacionalismu krve a půdy a snaha získat zpět ztracenou slávu Sovětského svazu. Ve skutečnosti se často objevují náznaky, že by chtěl napodobit ruského tyrana a to vlastním nacionalismem krve a ropy.

V roce 2016, kdy byl princ Mohammed ještě náměstkem ministra obrany, si tehdy třicetiletý princ povolal do Rijádu britské diplomaty, mezi nimi i vysoké důstojníky MI6 (britská tajná služba). Jediným účelem schůzky bylo požádat Spojené království o radu, jak jednat s Putinem.

„Byl jím fascinován,“ řekl o několik let později jeden z Britů. „Zdálo se, že ho obdivuje. Líbilo se mu, co dělá.“

Oba muže v posledních měsících také spojuje nechuť k současnému americkému prezidentovi Joe Bidenovi, jehož administrativa vedla snahu o vyzbrojení ukrajinské armády a donutila ruskou armádu k řadě ponižujících ústupů.

Zdroj: The Guardians, Novinky.cz