Psychiatr Jan Cimický je obviněn z desítek případů vydírání a znásilnění. Soud začne již v listopadu

Přidat na Seznam.cz

Kauza, jejíž vyšetřování probíhalo rok a čtvrt se nyní dostane k soudu. Státní zástupce obžaloval psychiatra Jana Cimického z celkem 35 případů vydírání a čtyř znásilnění. Hlavní líčení by mělo proběhnout v listopadu.

Psychiatra obvinilo několik jeho pacientek ze sexuálního obtěžování a napadení již před dvěma lety. K těmto činům mělo docházet v jeho ordinaci a Cimický měl ženám vyhrožovat, pokud o jeho chování něco prozradí.

Na povrch začaly vyplouvat informace v době, kdy tehdejší prezident Miloš Zeman chtěl Cimického ocenit státním vyznamenáním. Na tuto zprávu tehdy reagovala zpěvačka Jana Fabiánová na Facebooku.

„Prohlašuji na svou čest: MUDr. Jan Cimický mě sexuálně napadl za dveřmi své ordinace, když mi nebylo ještě ani 23 let. Mlčela jsem mnoho let, protože mě tehdy moje matka varovala před důsledky zveřejnění a rizikem pomsty od agresora. Nyní ovšem již nemohu dál mlčet,“ napsala zpěvačka 29. října 2021 na svou sociální síť.

Zkušenost s obtěžováním popsala například také moderátorka České televize Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Uvedla, že ji psychiatr před 20 lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat a líbat. Žena z ordinace utekla, píše deník iDnes.

Následně se začaly ozývat desítky dalších žen, které prohlašovaly, že mají stejné zkušenosti. V březnu roku 2022 poprvé kriminalisté Jana Cimického obvinili.

Zpěvačka Jana Fabiánová s prohlášením váhala, ale nakonec se odhodlala a celý proces sleduje i nadále.

Jsem připraven se plně hájit

Zanedlouho po prohlášení Jany Fabiánové se vyjádřil také obviněný psychiatr.

„Jsem připraven se plně hájit, neboť si nejsem vědom žádného provinění takového charakteru, o kterém se nyní z veřejného prostoru dozvídám,“ uvedl Cimický krátce po vyjádření Fabiánové, uvádí deník Aktuálně.cz.

Obviněný lékař tehdy obvinění odmítl a prohlásil, že hodlá prokázat svou nevinnu.

Obžaloba

Od června tohoto roku čekal Cimický, zda ho Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 8 obžaluje. Návrh, který podali pražští kriminalisté, byl úřadem přijat a nyní už je spis v rukou soudce Petra Nováka, který prohlásil, že odhaduje, že hlavní líčení by mohl nařídit již na měsíc listopad.

Lékaři v případě uznání vinny hrozí až pět let za mřížemi.

Cimický již dříve vedl 15 let socioterapeutické a rehabilitační oddělení v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Z této funkce musel odejít, pro své nevhodné chování vůči ženám na pracovišti. I nadále je členem České lékařské komory.

Zdroje: Aktuálně.cz, iDnes, Facebook