První várky munice z české iniciativy budou na Ukrajině koncem května nebo začátkem června, říká Borrel

Přidat na Seznam.cz

První dodávky dělostřeleckých granátů, pořízených v rámci české iniciativy k nákupu munice pro Ukrajinu mimo EU, by mohly dorazit na Ukrajinu koncem května nebo začátkem června. Uvádí to servery Ukrainska Pravda a European Pravda.

Informace pochází od Josepa Borrella, vysoce postaveného představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, který tuto informaci sdělil po setkání s ministry zahraničí a obrany EU, na kterém se účastnili ukrajinští ministři vzdáleně.

Borrell zdůraznil, že se mnoho zemí připojilo k české iniciativě a „první dodávky dorazí koncem května nebo začátkem června“.

„Další země vyjádřily připravenost zapojit se do německé iniciativy zaměřené na vyhledání systémů protivzdušné obrany s cílem soustředit, koordinovat a usilovat o protivzdušnou kapacitu,“ dodal Borrell.

Také uvedl, že několik zemí bylo připraveno poskytnout konkrétní příspěvky do obou programů.

„Pro nás zůstávají oba cíle – více systémů protivzdušné obrany a více granátů ráže 155 mm – nejdůležitějšími,“ zdůraznil Borrell.

Co se týče pozadí, český premiér Petr Fiala informoval v polovině dubna, že Česko podepsalo smlouvy o dodávkách 180 000 dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu a v současné době pracuje na smlouvách pro dalších 300 000. Podle jeho vyjádření by tímto způsobem mohlo být za rok pro Ukrajinu pořízeno potenciálně 1,5 milionu dělostřeleckých projektilů.

Zdroj: Ukrainska Pravda, European Pravda