První stíhačky F-16 poskytnuté Ukrajině budou chránit Charkov 

Přidat na Seznam.cz

První F-16 dorazí na Ukrajinu pravděpodobně v létě. Očekává se, že stíhačky budou bránit Charkov před ruskými údery, uvádí deník Guardian.

Tisková agentura citovala velitele nizozemského letectva generála Arnouda Stallmanna, který očekává, že první stíhačky F-16 vzlétnou nad Ukrajinou letos v létě.

Nizozemsko zahájilo program školení ukrajinských instruktorů v údržbě letadel. Generál podotýká, že je důležité vyškolit nejen piloty, ale také inženýry, kteří budou v budoucnu zodpovědní za údržbu letadla, píše RBC-Ukraine.

Ukrajina čeká měsíce na zahájení používání stíhaček a doufá, že jejich zavedení změní dynamiku války a donutí Rusko pozastavit útoky v pohraničních oblastech. Stíhačky F-16 budou schopny bránit Charkov proti řízeným vzdušným bombám (KAB) vypouštěnými Rusy ze vzdálenosti 50 až 70 km.

Rusko v posledních týdnech ve velké míře používá KAB proti městu Charkov a odpaluje bomby z letadel, která zůstávají uvnitř ruského vzdušného prostoru. Nizozemsko a Dánsko povolily Ukrajině používat F-16 proti ruským letadlům, i když jsou v ruském vzdušném prostoru.

Ukrajina získá americké stíhačky F-16 od svých partnerů v rámci již dříve vzniklé letecké koalice. Belgie, Dánsko, Nizozemsko a Norsko se zavázaly poskytnout Ukrajině asi 80 letadel.

Zdroj: Guardian, RBC-Ukraine