První polské Leopardy jsou už na Ukrajině, Švédsko slíbilo dodat dalších 10 obrněnců

Přidat na Seznam.cz

Polsko předalo Ukrajině první čtyři tanky Leopard 2. Tiskový tajemník polské vlády Piotr Muller to napsal na Twitteru. „První Leopardy z Polska putovaly k našim sousedům z Ukrajiny. Dnešní návštěva premiéra Mateusze Morawieckého je úměrná bezpečnosti Ukrajiny a Evropy,“ uvedl Muller, kterého cituje server Ukranews.

Příjezd tanků Leopard na Ukrajinu potvrdil také premiér Mateusz Morawiecki, který uvedl, že do Kyjeva přijel nejen se slovy podpory, ale také s vědomím, že na barbarskou agresi Ruska je třeba odpovědět silou. Zdůraznil, že Polsko bylo zemí, která úspěšně vytvořila koalici pro předání tanků Leopard Ukrajině.
Dnes vám, Volodymyre, jako první evropské zemi chci symbolicky předat první čtyři polské tanky Leopard 2 A4,“ řekl Morawiecki na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem.

Polský premiér ujistil, že tanky Leopard 2 se na bojišti jistě osvědčí a brzy jich země předá ještě více. Morawiecki vyzval partnery z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), aby učinili totéž. Tanky jsou již oficiálně zařazeny do stavu ukrajinské 4. tankové brigády.

Server Kyivindependent k tomu dodává, že Švédsko dnes oznámilo, že je po dohodě s ostatními zeměmi připraveno předat ukrajinské armádě 10 tanků Stridsvagn 122, což je v podstatě modernizovaný tank Leopard 2 ve variantě 2A5. Je to modernější varianta, než jakou běžně nabízejí spojenci. Půjde tedy o velmi cenný příspěvek k výzbroji ukrajinské armády.

Zdroje: ukranews.com, kyivindependent.com