První jednání mezi USA a Čínou trvalo více než pět hodin

Přidat na Seznam.cz

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken se 18. června setkal s čínským ministrem zahraničí Čchin Kangem. Jejich setkání trvalo v neděli více než pět hodin, uvedla CNN.

Jednalo se o první Blinkenovo setkání s jeho čínským protějškem. Blinken je navíc prvním ministrem zahraničí, který navštívil Čínu za posledních pět let, a nejvyšším americkým představitelem, který takovou cestu podnikl od nástupu amerického prezidenta Joe Bidena do funkce.

V tiskové zprávě na internetových stránkách amerického ministerstva zahraničí se uvádí, že Blinken „vedl v Pekingu upřímné, věcné a konstruktivní rozhovory“. Zdůraznil zejména význam diplomacie a udržování otevřených komunikačních kanálů napříč celým spektrem otázek, aby se snížilo riziko špatného vnímání a chybné kalkulace, píše deník CBSnews.

„Ministr a státní rada a ministr zahraničních věcí Čchin Kang rovněž zdůraznili význam návštěv mezi USA a Čínou. Ministr pozval státního radu a ministra zahraničních věcí Čchina do Washingtonu, aby pokračovali ve svých jednáních, a dohodli se, že ve vhodnou dobu naplánují vzájemnou návštěvu,“ uvádí se v prohlášení.

Čchin Kang na oplátku uvedl, že čínsko-americké vztahy jsou v současné době na nejslabší úrovni od navázání diplomatických vztahů, uvedla tisková služba čínského ministerstva zahraničí.

Podle sdělení bylo jedním z hlavních témat rozhovoru Tchaj-wan. Čchin Kang poznamenal, že otázka Tchaj-wanu je jádrem základních zájmů Číny, nejdůležitější otázkou v čínsko-amerických vztazích a nejvážnějším rizikem. Čína zejména vyzvala americkou stranu, aby se držela zásady „jedné Číny“ a nepodporovala nezávislost Tchaj-wanu.

Zdroj: CNN, CBSnews