První dáma Ukrajiny Olena Zelenská pronesla řeč v Dubaji

Přidat na Seznam.cz

První dáma Ukrajiny ve středu nabídla duchovní podporu lidu svého národa při návštěvě Spojených arabských emirátů, země, která navzdory západním sankcím stále zůstává otevřená Rusku.

Olena Zelenská při projevu před zaplněným tanečním sálem v rámci Mezinárodního dne žen označila svou roli a roli dalších prvních dam a pánů ve světě za skutečnou sílu. Ocenila také práci průměrného Ukrajince uprostřed probíhající války, uvádí deník The Hill.

,,Jsme síla a můžeme i nadále měnit svět,“ řekla Zelenská na summitu Forbes 30/50 prostřednictvím překladatele. Cesta Zelenské do hlavního města Spojených arabských emirátů přichází v době, kdy emiráty zůstávají jednou z mála přímých cest z Moskvy – jak pro lidi prchající před brannou povinností, tak pro bohaté, kteří chtějí své peníze uložit v zemi s přístupem na západní finanční trhy.

Zelenská do emirátů dorazila v úterý a setkala se s šejkem v Abú Zabí, hlavním městě země. Šejk Mohammed zde přislíbil nadaci Zelenské v přepočtu 4 miliony korun, které půjdou na výstavbu sirotčinců, uvádí deník CTV news. V projevu před davem Zelenská vyprávěla příběh učitelky, která stále vede své žáky prostřednictvím videohovoru ze zasněžené ulice, přestože v zemi je stále nejisté elektrické a internetové připojení.

Připomněla také třicetiletou ženu, bojovou zdravotnici, která byla zabita v bojích u Bachmutu na východě země, což u žen shromážděných na summitu vyvolalo údiv. ,,Inspirujeme se příklady a jsem si jistá, že tyto příklady zůstanou v našich srdcích navždy,“ řekla Zelenská, jejíž slova cituje deník VOA News. Za jásotu přítomných lidí dodala: ,,Ukrajinské ženy a muži se přizpůsobují tak rychle, že naši nepřátelé nejsou schopni vymyslet pro nás nové výzvy.“

Zdroje: VOA News, CTV news, The Hill