Protivládní demonstrace v Keni si vyžádala již 23 obětí. Protesty začaly kvůli vyšším daním

Přidat na Seznam.cz

KeňaProtesty v zemi svolal opoziční vůdce Raila Odinga, který je naplánoval na tři dny. Dle dostupných informací, je v místech protestů minimálně šest mrtvých, několik dalších osob je zraněno. V hromadném se tady také zatýká, policie má v poutech téměř devět desítek demonstrantů, píše deník ABC News.

„Jsme zde především proto, abychom potvrdili, že pokojné protesty plánované na středu, čtvrtek a pátek tento týden probíhají, jak bylo dříve deklarováno naším vedením,“ stojí v prohlášení Odingovy strany Azimio La Umoja, které zaslal deníku ABC News. V Kibeře se protesty změnily v násilné, demonstranti zapalovali pneumatiky a nábytek, házeli kameny a policie nasazovala slzný plyn. Ministerstvo školství uzavřelo všechny základní a střední školy v Nairobi a pobřežním městě Mombasa, informuje tamní deník The East African.

Protesty následovaly poté, co prezident Ruto v minulém měsíci podepsal kontroverzní návrh zákona o financích v Nairobském Státním Domě, který navrhoval zdvojnásobení daně z pohonných hmot z 8 % na 16 %. Zákon měl za cíl pomoci při kompenzaci zahraničního dluhu Keni. V posledním kole protivládních protestů bylo údajně zabito nejméně 23 lidí a více než 300 bylo zatčeno.

Zdroj: ABC News, The East African