Protikremelští hackeři se nabourali do databáze ruských vězňů. Hledají odpovědi na smrt Navalného

Přidat na Seznam.cz

Protikremelští hackeři se snažili pomstít po únorové smrti opozičního vůdce Alexeje Navalného a během několika hodin po incidentu pronikli do sítě ruského vězeňského systému, uvedl v pondělí deník Meduza s odkazem na CNN. Znehodnotili webové stránky s fotografií Navalného a získali přístup do databáze ruských vězňů, kterou sdíleli, aby hledali odpovědi na Navalného záhadnou smrt.

Hackeři, kteří tvrdí, že jsou různých národností, včetně ruských emigrantů a Ukrajinců, sdílejí tyto údaje, včetně telefonních čísel a e-mailových adres vězňů a jejich příbuzných. Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili pravost uniklých údajů, což svědčí o plném přístupu hackerů. „Doufáme, že je někdo bude kontaktovat a pomůže nám tak pochopit, co se Navalnému stalo,“ řekl CNN hacker, který se k narušení přihlásil.

Kromě toho hackeři manipulovali s cenami na webových stránkách vězeňského obchodu a nastavili je na jeden rubl (0,25 CZK) u položek, jako jsou nudle a hovězí konzervy. Narušený obchod obsluhuje 34 regionů. Hackeři vydali administrátorům varování, aby neodstraňovali zprávy ohledně Navalného pod výhružkou zničení serveru, tvrdí hacker.

Od ruské invaze na Ukrajinu došlo k prudkému nárůstu hacktivismu, kdy se různé skupiny zaměřují na ruské subjekty. Hacknutí internetového obchodu s vězeňskými potřebami přišlo se zprávou od ruských emigrantů, kteří vyjadřovali nesouhlas s Putinovým režimem. „My, IT specialisté, jsme opustili dnešní Rusko,“ stálo ve vzkazu na jedné z webových stránek vězeňského obchodu. „Milujeme svou zemi a vrátíme se, až se osvobodí od Putinova režimu. A touto cestou půjdeme až do konce.“

Zdroj: Meduza, CNN