Propagandistická příručka připravuje Rusy na možné scénáře vývoje války

Přidat na Seznam.cz

Kreml poslední rok ujišťoval Rusy, že vítězství ve válce na Ukrajině je nevyhnutelné. Nyní však horečně pracuje na snížení očekávání a zavádí pohotovostní plán, který má zmírnit psychologický dopad ponižující porážky.

Tvrdí to nezávislý zpravodajský server Meduza, který získal čerstvou kopii příručky a hovořil o ni se zdroji blízkými Kremlu. „Pokud bude ukrajinská ofenziva neúspěšná, bude možné říci: armáda Ruska obratně odrazila útok, který měl velkou sílu, což bude činit vítězství mnohem působivější,“ citovaly zdroje.

Rusko jako David, Ukrajina jako Goliáš

Podle těchto zdrojů je ale ještě důležitější to, že pokud se ukrajinské armádě podaří dobýt zpět území a připsat si vítězství na bojišti, budou ztráty Ruska pochopitelné. Toto vítězství bude totiž dosaženo pomocí zbraní z USA a Evropy. Rusko tak bude propagandistickými kanály vyobrazeno jako země, která stojí proti celému Západu.V takovém případě bude podle těchto zdrojů ruská armáda také vnímána jako ta, která se prosadila.

Propagandisté se podle příručky mají vyhýbat i tomu, proč Rusové posílají velké množství finančních prostředků na rekonstrukci území, které Rusko dobylo.

Kremelští představitelé po propagandistech chtějí, aby o takových opravách mluvili jako o modernizaci škol, školek a nemocnic. I když jde o nápravu škod, které vlastně Rusové sami způsobili, ještě než tato území označili za vlastní, uvádí server Daily Beast.

Zdroje: Meduza, Daily Beast, redakce