Propaganda Putina v Mariupolu. Je to jen na oko, zaznělo na zveřejněném videu

Přidat na Seznam.cz

Na videozáznamu z návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v okupovaném Mariupolu je podle médií z dálky slyšet ženu, která křičí, že všechno je to jen na oko, když ruský prezident hovořil s lidmi na ulici.

Upozornil na to zpravodajský server BBC a portál Meduza. Videozáznam zveřejnil Kreml a státní ruská média. Rusko obsadilo Mariupol po prudkých bojích a intenzivním bombardování loni v květnu. Podle Kremlu si Putin o víkendu prohlédl několik čtvrtí města, hovořil s místními obyvateli a navštívil také jednu z místních rodin doma.

Podle prezidentova mluvčího šlo o spontánní rozhodnutí, které nebylo plánováno. V jednom okamžiku více než dvacetiminutového videozáznamu, kdy Putin hovoří s lidmi před domem, je z dálky slyšet hovor, kterému není dobře rozumět. Podle deníku Meduza však křičí neznámá žena slova: ,,Nic z toho není pravda, všechno je to jen na oko.“ Na záběrech je vidět, jak se místopředseda vlády Marat Chusnullin a další lidé stojící za Putinem ohlížejí a ukazují směrem, odkud výkřik zazněl.

Poradce mariupolského starosty Petro Andriuščenko dříve BBC řekl, že nové budovy, které si Putin v Mariupolu prohlédl, jsou jen ostrůvkem opravených domů v jinak zdevastovaném městě. Podle zpravodajského portálu Meduza ruský prezident navštívil konkrétně obytnou čtvrť Něvskij. Tam podle zpráv ruských médií hovořil s místními obyvateli, kteří dostali nové byty místo starých zničených.

Zdroje: Meduza, BBC