Profesor medicíny věří, že má lék na covid. Obsahuje heparin. V Česku tuto látku využil k zabíjení heparinový vrah Zelenka

Přidat na Seznam.cz

MELBOURNE – Profesor medicíny Don Campbell z australské Monash University věří, že se svými kolegy přišel na to, jak omezit šíření infekce SARS CoV-2. V současné době vyzývá obyvatele Melbourne, aby se zúčastnili jeho studie a nebáli se vyzkoušet osvědčený nosní sprej obsahující látku, která se ve farmaceutických přípravcích používá již desítky let.

Heparin je lék, o kterém se Campbell domnívá, že by mohl eliminovat šíření koronaviru. Nápad se mu prý zrodil v hlavě jednoho dne v květnu 2020, když si žehlil oblečení. „Nemyslel jsem na nic konkrétního a řekl jsem své ženě: Myslím, že heparin jako nosní sprej bude blokovat covid.“ Heparin působí proti srážení krve a zabraňuje tvorbě nebo zvětšování sraženin. Obvykle se předepisuje při prevenci nebo léčbě některých onemocnění cév, srdce a plic. Používá se také při operacích srdce, bypassech, transfuzích krve a dialýze ledvin.

Campbell je vedoucím programu Nemocnice bez zdí ve společnosti Northern Health a o tuto látku se začal zajímat téměř před čtyřmi desetiletími, když se ve Velké Británii zabýval výzkumem plicní fibrózy. S odstupem času se nad lékem znovu zamyslel, když byla jeho synovi diagnostikována Kawasakiho choroba, která mu způsobovala problémy s krví. „Léčili ho, zlepšilo se to a vše bylo úspěšné. Tehdy jsem si říkal, proč nepoužívají heparin. Pořád mi to vrtalo v hlavě,“ říká. Lékařští odborníci prý už dvacet let vědí, že lék lze použít i k zablokování šíření chřipky. Proto ho napadlo, že podobný koncept by mohl fungovat i pro blokování covidu. „Zavolal jsem dvěma kolegům – Terrymu Nolanovi, profesorovi veřejného zdravotnictví, a Garymu Andersonovi, profesoru farmakologie na univerzitě v Melbourne. Řekl jsem jim: Chci si s vámi na dvě minuty promluvit. Na konci těch dvou minut chci, abyste mi řekli, že jsem se buď zbláznil, nebo mi dali jména dvou lidí, na které se mám obrátit, abychom to posunuli dál,'“ vyprávěl Campbell pro deník News.com.au.

Od té doby se spolu se svými kolegy snaží nápad uskutečnit. Profesor zároveň každý den s velkým nasazením testoval sprej sám na sobě, jednou ráno a večer, a pak znovu, když šel do obchodu. Je přesvědčen, že právě jeho použití mu zabránilo v nákaze novým koronavirem. „Na základě vědeckých poznatků mám dobrý důvod se domnívat, že sprej zabraňuje přenosu covidu nebo snižuje riziko jeho přenosu,“ řekl. V současné době není nosní sprej k dispozici, protože musí projít dalším testováním. Campbell však doufá, že se tak stane do konce příštího roku.

Odborníci v současné době hledají 400 rodin, nejlépe v Melbourne, které budou sledovány po dobu dvanácti měsíců. Studie se mohou zúčastnit obyvatelé starší pěti let, kteří byli pozitivně testováni na covid nebo mají ve své domácnosti někoho jakéhokoli věku, kdo byl pozitivně testován. Každá rodina dostane buď nosní sprej s heparinem, nebo placebo s fyziologickým roztokem, který si bude aplikovat třikrát denně po dobu deseti dnů. Studie se nemohou účastnit osoby alergické na heparin a osoby, u nichž byla diagnostikována heparinem indukovaná trombocytopenie (HIT), a také osoby, které v posledních třech měsících prodělaly opakovaný krevní nádor. Campbell ujišťuje, že používání heparinu je bezpečné, vzhledem k tomu, že se jedná o druhý nejrozšířenější lék na světě, který se jako intravenózní antikoagulans používá již osm desetiletí.

Heparin v Česku – všichni si vzpomeneme na heparinového vraha

Petr Zelenka je bývalý zdravotník z Jihlavy, obviněný a odsouzený za 7 vražd a 10 pokusů o vraždu, které měl spáchat od května do září 2006 na ARO v havlíčkobrodské nemocnici za pomoci podávání silných dávek heparinu pacientům v bezvědomí. V této souvislosti je znám jako „heparinový vrah“, píše Deník.

Zdroj: Deník, News.com.au