Proč Nerudová padá v preferencích a kdo půjde do finále?

Přidat na Seznam.cz

ANALÝZA – Za poslední měsíc se dynamika trendů, které průzkumy sledují především, do značné míry změnila. Nerudová během celého podzimu a začátku zimy raketově rostla a přiřadila se k původním favoritům Babišovi a Pavlovi na čele průzkumů. Nyní jde zase dolů. Proč tomu tak je a kdo nakonec z kandidátů na prezidenta skončí ve finále?

Analytik Martin Kratochvíl ze STEM k tomu ještě v polovině prosince pro iROZHLAS říkal: „Když se dívám na nástup Danuše Nerudové, tak mi to připomíná nástup koalice Pirátů a Starostů na jaře 2021. Jejich podpora rostla velmi významně ve velmi krátkém čase, ale pak nedostála testu útoků a testu času. Nerudovou teprve ostrá fáze útoků čeká.“

Problémy Nerudové

V posledních týdnech se naznačované problémy skutečně objevily. Šlo o potenciální střet zájmů jejího manžela (právníka Roberta Nerudy z Havel & Partners) nebo o problémy z minulosti, když vedla Mendelovu univerzitu v Brně. Tyto problémy navíc přes Vánoce nevysvětlovala dostatečně rychle a obratně.

„Nerudová šla do volby s image někoho, kdo je naprosto čistý, nemá za sebou žádné problémy a škraloupy. Nová zjištění ji poškodila a její podpora přestala růst. Podle měření dokonce v posledních průzkumech klesla,“ popsal v podcastu Vinohradská 12 politický analytik a sociolog Jan Herzmann.

Kromě zmíněných kauz, vládne mezi lidmi určitá nelibost až k příliš „dokonalé“ kampani a projevům Nerudové. Je považována za marketingový produkt, který se zdá čím dál víc méně uvěřitelný a více odosobněný. Jasná není ani motivace akademičky, proč chce ve svém životě uhnout mimo již nabraný směr a jít do politiky a diplomacie. Volební heslo, že „nastartuje změnu pro Česko“ je sice líbivé, ale nic neříkající a vyprázdněné.

Podle Herzmanna může z poklesu preferencí Nerudové jednoznačně těžit Pavel. „V sázkových kurzech je trend zřejmý, Pavel se vyhoupl zpět do čela i díky kauzám Nerudové. Na tom Pavel ‚vydělal‘, podotkl Herzmann. „I malinké zaškobrtnutí může v politice znamenat velký pád.“

Pokles Nerudové naměřily tři nejnovější průzkumy agentur Median, STEM a Data Collect s Kanterem.

Kdo bude ve finále?

Co se týká šancí nejsilnějšího tria kandidátu na prezidenta (Babiš, Nerudová Pavel) časopis Reflex ve své analýze odhaduje následující průběh pro 1. kolo.

Andrej Babiš by měl získat všechny voliče hnutí ANO, polovinu příznivců SPD a téměř všechny zbývající voliče komunistů a také značnou část sociálních demokratů a Šlachtovy přísahy. Díky tomu by mohl jeho výsledek v prvním kole pohybovat na čísle 2 miliony hlasů.

Pavel a Nerudová se budou přetahovat o hlasy SPOLU, Pirátů a STAN. Reflex odhaduje, že Nerudová dosáhne v prvním kole až zhruba na jeden milion a 200 tisíc hlasů, zatímco Petr Pavel by si připsal jeden milion voličů.

Třetina voličů zůstává ale nerozhodnutá a v těchto dnech se nálada společnosti otáčí lehce pryč směrem od Nerudové. Petr Pavel by musel oslovit více voličů SPOLU, aby ji utekl. Redakce Pravda24 stojí tedy proti Reflexu, který vidí ve finále Babiše s Nerudovou a vzhledem k výše uvedeným faktům sází na finále – Babiš a Pavel.

Zdrol: Redakce, Reflex, iROZHLAS, podcast Vinohradská 12