Pro některé Rusy je Putinův Den vítězství nejtemnějším dnem v roce

Přidat na Seznam.cz

Pro některé Rusy je Putinův Den vítězství nejtemnějším dnem v roce. Ruský autokratický vůdce zabíjí své odpůrce a vyžaduje absolutní loajalitu. Stále však má své kritiky a ti mají pocit, že jim ukradl historii.

Poté, co Vladimir Putin složil přísahu jako prezident své země na páté funkční období, mu byla dopřána vojenská přehlídka v den, který je pravděpodobně jeho nejoblíbenějším svátkem v roce, uvádí deník Politico.

Čtvrteční Den vítězství nepřipomínal ani tak poctu nákladnému triumfu Sovětského svazu ve druhé světové válce nad nacistickým Německem, při němž zahynulo asi 27 milionů sovětských občanů, jako spíše nácvik vysněného budoucího vítězství nad Ukrajinou a jejími podporovateli. V projevu na Rudém náměstí Putin obvinil Západ z eskalace a z toho, že chce „zapomenout na lekce“ z druhé světové války, přičemž se sám chlubil ruskou jadernou zdatností.

Obyčejní Rusové, kteří se podřizují směsici propagandy a drakonických zákonů, nepředstavují pro jeho čtvrtstoletí trvající vládu žádnou výzvu. Putinem vzývaná jednotná fronta, kterou posilují ruská státní média, je však jen částí příběhu. Pro část ruské společnosti je Den vítězství mučivou každoroční připomínkou současné války na Ukrajině, která podle nich poškozuje pověst jejich země a zkresluje její historii, stejně jako historii jejich rodin, uvádí deník The Guardian.

„Pro mě to není oslava, ale den smutku,“ řekla dvacetiletá Valeria, jejíž otec byl mobilizován. Stejně jako ostatní citovaní v tomto článku odmítla uvést své celé jméno, protože se obává následků za to, že promluví. „Podstatou tohoto dne bývalo, že by už nikdy neměla být další válka, za to naši předkové položili své životy. Ale nějak se děje pravý opak.“

Spolu s malou skupinou podobně smýšlejících lidí se ve čtvrtek, v nejchladnějším dni 9. května od roku 1945, shromáždila na moskevském válečném památníku Poklonnaja Gora, kde měli na sobě bílé šátky nebo nesli bílé květiny či stuhy, symboly protiválečného protestu.

Zdroj: Politico, The Guardian