Přívalové deště, silný vítr, sesuvy půdy. Cyklona Poppea pustoší Itálii

Přidat na Seznam.cz

Itálii opět sužují extrémní výkyvy počasí. Cyklona Poppea pustoší celou zemi. To, co původně začalo jako ojedinělé výkyvy na severu, se vyvinulo v rozsáhlý nápor průtrží mračen, vichřic a mohutných vln, které zasáhly různé regiony, píše server BNN.

Zatímco na Sicílii hoří, severní části Itálie zasáhly v důsledku cyklony Poppea přívalové deště a silný vítr. S vodou v ulicích se potýkal Janov nebo přístavní Terst. Pobřeží Sardinie zažilo až sedmimetrové vlny a na vrcholcích Dolomit napadlo 15 centimetrů sněhu. Sesuvy půdy zablokovaly železniční dopravu mezi Itálií a Francií a zkomplikovaly i tu silniční. Bleskové povodně trápí i alpské regiony Rakouska. Toky v Tyrolsku a Salcbursku rozvodnily přívalové srážky, které oblast zasáhly během silných bouřek. Vydatné deště hlásí i Slovinsko, píše ČT24.

Kvůli silnému větru a rozbouřenému moři byla pozastavena námořní spojení s ostrovy Ischia a Procida poblíž Neapole. Hladina řeky Pád se za posledních 24 hodin zvedla o více než dva metry, stoupá také hladina jezer Como a Garda.

Zatímco v Benátkách je testován systém protipovodňových zábran MOSE, který má bojovat se záplavami, jiné regiony se potýkají s následky prudkého krupobití doprovázené kroupami o velikosti tenisových míčků, které způsobily škody na autech a venkovních provozovnách, píše BNN.

Dopad cyklony Poppea je nejen ničivý, ale také zdůrazňuje přetrvávající problém klimatických změn. I když cyklon vrátil sníh na ledovec Marmolada a vrcholky Dolomit, slouží jako vážná připomínka změn ve vývoji počasí a jejich dopadu na životní prostředí. Vliv klimatických změn je stále zřejmější.

Zdroj: BNN, ČT24