Přípravy vrcholí. V sobotu odpoledne začíná ve švýcarském Bürgenstocku Konference pro mír na Ukrajině. 4 000 vojáků je nasazeno k zajištění bezpečnosti

Přidat na Seznam.cz

Hlavním cílem Švýcarska pro nastávající konferenci je dosažení dohody na závěrečné deklaraci. To je diplomatický dokument, na kterém se v ideálním případě shodnou všichni účastníci. Zda se to podaří, zatím není jasné, jak médiím sdělili při tiskové konferenci švýcarská spolková prezidentka Viola Amherdová společně se svým ministrem zahraničí Ignazio Cassisem. Pokud nebude dosaženo jednomyslné dohody, bude muset Švýcarsko aktivovat svůj diplomatický plán B: jako hostitel konference bude moci pouze shrnout výsledky jednání v „prezidentském prohlášení“, uvádí švýcarský deník Tages-Anzieger.

Počet registrací účastníků ukazuje, že diplomatická iniciativa Švýcarska je mezinárodně vysoce oceňována. Zatím se registrovalo 90 států a organizací. Konečný seznam účastníků bude zveřejněn až v pátek. Přijedou vrcholní politici mnoha států např. americká viceprezidentka Kamala Harrisová, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo francouzská hlava státu Emmanuel Macron. Pozváno v této fázi jednání nebylo Rusko. Čína se proto také neúčastní stejně jako Brazílie. V Indii právě probíhají jednání o sestavení nové vlády, její účast tedy zatím není jasná.

Nepozvání Ruska je kombinací dvou prvků, vysvětluje Ignazio Cassis. Na jedné straně Rusko již před rozesláním pozvánek na konferenci řeklo, že nemá zájem se zúčastnit. Na druhou stranu Ukrajina nebyla připravena zapojit do vyjednávání Rusko „v hodině nula“ tohoto mírového procesu. Ministr Cassis však znovu zdůrazňuje: „Bez Ruska není mírový proces“. Toho jsme si všichni vědomi. Je důležité dohodnout, jak Rusko v budoucnu zapojit do mírového procesu. Konference ve Švýcarsku představuje první krok na cestě k míru. Proto Švýcarsko vynakládá veškeré své úsilí na dosažení tohoto prvního milníku.

Pro švýcarskou diplomacii by bylo velkým úspěchem, kdyby spolková prezidentka Viola Amherdová mohla v neděli večer na konferenci oznámit nejenom schválení závěrečné deklarace, ale i dohodu na uspořádání následného mírového summitu. Zda by se této mírové konference „Bürgenstock II“ zúčastnilo již i Rusko, bude předmětem jednání. Je však téměř jisté, že by se tato následná konference již nekonala ve Švýcarsku. Mnohem pravděpodobnějším místem konání by byla tentokrát jiná než západoevropská země – například Turecko, Katar nebo Saúdská Arábie.

Jak bude konference probíhat?

Konference bude zahájena v sobotu 15.6.2024 odpoledne plenárním zasedáním v Bürgenstock Resort Lake Lucerne (oficiální název místa konání konference). To znamená, že zástupci asi 90 zúčastněných států a organizací – z nichž polovinu tvoří hlavy států nebo vlád – se sejdou v jedné zasedací místnosti k jednání.

Přivítá je švýcarská spolková prezidentka Viola Amherdová a vystoupí i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Poté přebírá vedení konference švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis. Ten je vyjednavačem/moderátorem konference.

V neděli ráno je program jednání konkrétnější – na menších dílčích konferencích se bude jednat o třech klíčových otázkách, na kterých se chce Švýcarsko dohodnout. Jsou to jaderná bezpečnost, svoboda plavby a bezpečnost potravin a také humanitární aspekty.

Tyto skupinové diskuse vedou vždy dvě až tři země, které o to Švýcarsko výslovně požádalo. Švýcarské ministerstvo zahraničních věcí (EDA) zajistilo, aby v každém společném vedení diskuse byla vyváženě zastoupena západní i nezápadní země.

Výsledky (či nevýsledky) těchto pracovních skupin budou následně shromážděny na druhém společném zasedání, kde budou probíhat další jednání. Konference bude ukončena v neděli 16. června večer závěrečným zasedáním. Celkově budou diskuse v Bürgenstocku trvat jen asi 24 hodin.

Zamýšlený obsah závěrečné deklarace je stále tajný. K tomu nelze nic říci, vysvětlil novinářům švýcarský ministr zahraničí Cassis, protože závěrečná deklarace je stále ve fázi konzultací a vyjednávání se zúčastněnými státy. Ministr neskrýval, že proces byl náročný. „Každý den je to jeden krok vpřed a dva kroky zpět nebo dva kroky vpřed a jeden krok zpět.“

Jednání o této konečné deklaraci začala již dávno. Návrhy závěrečné deklarace, jsou k dispozici týdny. První návrh byl zaslán zúčastněným státům k posouzení, státy poskytly zpětnou vazbu, načež byla deklarace průběžně upravována a zasílána zpět ke konzultacím. A tak dále. Taková předběžná jednání jsou běžná i na jiných mezinárodních konferencích.

Jaká jsou bezpečnostní opatření v místě?

V samotném švýcarském kantonu Nidwalden, kde se konference koná, jsou kantonální úřady připraveny. „Bezpečnostní opatření jsou v pořádku,“ říká ředitelka spravedlnosti a bezpečnosti kantonu Nidwalden Karin Kayser-Frutschi, uvádi švýcarský německojazyčný deník Blick

Nidwalden je jedním z 26 švýcarských kantonů. Nachází se v centrálním Švýcarsku a je jedním ze tří zakládajících členů Staré konfederace z roku 1291. Rozkládá se od hladiny Lucernského jezera až po vrcholek Rotstokli s 2901 m n. m. Úředním jazykem kantonu je němčina a převažujícím náboženstvím je katolické. Počet obyvatel nepřesahuje 50 tisíc.

„Zajištění bezpečnosti je výzvou, ale spolupráce s vnitrostátními orgány funguje od prvního dne velmi dobře. Úřady našeho kantonu jsou podporovány švýcarskou armádou, která do akce nasadila přibližně 4000 svých příslušníků“, doplňuje informace Karin Kayser-Frutschi.

Logistické služby armády zahrnují přibližně 6,5 kilometru plotových prvků a 8 kilometrů válců z ocelového drátu, přibližně 100 vozidel pro policii a také další speciální vozidla pro přepravu chráněných osob. Vzdušné síly posilují službu letecké policie, zajišťují vzdušný průzkum a leteckou přepravu osob chráněných mezinárodním právem. 

„Bezpečnostní opatření se bezprostředně týká také asi 430 místních obyvatel starších 12 let“., uvedl Stephan Grieder, velitel policie kantonu Nidwalden. Nálada mezi obyvateli je však pozitivní a pro opatření panuje velké pochopení. Bezpečnostní opatření podle Griedera začnou platit od čtvrtečního poledne a potrvají až do pondělního konce konference.

Kdo všechno již v minulosti navštívil Bürgenstock Resort Lake Lucerne

Pětihvězdičkový Resort Bürgenstock se nachází v nádherné krajině na horském hřebeni 500 metrů nad Lucernským jezerem. Rozkládá se na více než 60 hektarech a je luxusním letoviskem, které hostí hosty z celého světa s výhledem na majestátní scenérie Lucernského jezera a Alp.

V minulosti zde byly ubytovány hlavy států jako Konrad Adenauer či ikony filmového světa jako Audrey Hepburn, Charlie Chaplin a Sean Connery. Belgický princ Alexander, nizozemský  princ Bernhard, izraelská ministryně zahraničí Golda Meirová , francouzský ministr zahraničí Louis Barthou, indická premiérka Indira Gándhíová  a Adolf Gustav, švédský král, byli také hosty resortu Bürgenstock. 

Mezi nejznámější vědce, kteří letovisko navštívili, patří raketový inženýr Wernher von Braun, švýcarský vědec a vynálezce batyskafu a průkopník letů do stratosféry Bertrand Piccard , který se v roce 1999 stal prvním člověkem, který v balónu bez mezipřistání obletěl Zemi, či japonský podnikatel Soichiro Honda , který založil Honda Corporation, která je nyní významným výrobcem motorů.

Zdroj: Tages-Anzieger, Blick