Prigožin zaútočil slovně na Medveděva! Putinův válečný náborář si dovoluje to, co si jiní dovolit nemohou

Přidat na Seznam.cz


Více než deset měsíců poté, co vojska Vladimira Putina spektakulárně selhala, si jdou jeho spojenci ve válce po krku. Na straně jedné je bývalý prezident Ruska Medveděv, nyní bojovník „od klávesnice“ a na straně druhé Putinův oblíbenec, Prigožin. Ten odpálil zatím největší bombu, když odmítl prognózy někdejšího ruského prezidenta pro nadcházející rok jako „erotické fantazie“.

Medveděv, který byl kdysi považován za umírněný protipól Putina, si během války upevnil pověst šíleného bojovníka od klávesnice a na začátku týdne na Twitteru předpověděl, že v roce 2023 vznikne v Evropě „čtvrtá říše“, v USA bude občanská válka a prezidentem se stane Elon Musk. Co dále předvídá bývalý prezident a současný předseda vládní strany Jednotné Rusko?

  1. Cena ropy vzroste na 150 dolarů za barel a cena plynu překročí 5 000 dolarů za 1 000 metrů krychlových.
  2. Spojené království se vrátí do EU.
  3. EU se po návratu Spojeného království rozpadne; euro jako bývalá měna EU přestane být používána.
  4. Polsko a Maďarsko obsadí západní oblasti bývalé Ukrajiny.

Medveděv a jeho „erotické fantazie“ na příští rok

„Každá fantazie má samozřejmě své místo,“ cituje Prigožina web The DailyBeast, ale ta Medveděvova je podle něj zajímavá snad jen pro spisovatele sci-fi. Ačkoli Prigožinův komentář k „futuristickým hypotézám“ bývalého prezidenta vypadal na první pohled vlídně, nezůstal bez povšimnutí prokremelských znalců. „Jevgenij Prigožin nyní zaútočil na Medveděva, když nazval jeho příspěvky ‚erotickými fantaziemi‘,“ napsal na Telegramu prokremelský politický analytik Sergej Markov.

Prigožin už naštval každého

Zdá se, že Prigožin, jehož hvězda stoupá od chvíle, kdy slíbil, že „vyhraje tuhle zatracenou válku“ pro Putina tím, že na bojiště pošle tisíce vězňů, si libuje v tom, že se střetává s těmi, kdo jsou u moci. A podle nezávislého investigativního serveru iStories, si sám ze sebe udělal terč, když naštval téměř každého v okruhu ruského prezidenta.

Postavy v ruské prezidentské administrativě jsou stále více znepokojeny Prigožinovým nadměrným vlivem ve válce, zejména proto, že jeho blízkost k Putinovi ho nechává prakticky bez kontroly, uvádí iStories.

I když veřejně peskuje ruské představitele obrany, ti vědí, že s tím nemohou nic dělat, protože Putin věří, že Prigožinovi žoldáci z Wagnerovy skupiny jsou pro vítězství ve válce klíčoví. A to natolik, že Kreml podle jednoho ze zdrojů citovaných iStories nařídil velkým podnikatelům, aby do „speciální vojenské operace“ prostřednictvím Wagnerovy soukromé armády nasypali část svých vlastních peněz.

Prigožin prý také pobouřil mnohé v mocné Federální bezpečnostní službě (FSB), která byla nasazena na pomoc jeho divokému plánu náboru vězňů do války. Úředníci FSB se prý obávají, že budou muset vzít vinu na sebe, pokud se věci zvrtnou, jakmile se propuštění vězni vrátí do běžného civilního života v Rusku, zatímco Prigožin si bude vychutnávat slávu vítězství, pokud jeho Wagnerovci pomohou Putinovi dosáhnout nějakého vítězství na Ukrajině.

Zdroj: Dmitri Medvedev, TheDailyBeast, iStories