Prigožin poprvé po týdnu promluvil: Slibuje další vítězství na frontě

Přidat na Seznam.cz

Šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin učinil své první veřejné prohlášení od úterního přesunu do Běloruska, informoval zpravodajský portál Meduza.

V asi půlminutovém zvukovém vzkazu zveřejněném na kanálu Šedá zóna Telegram uvedl, že cílem protestního pochodu jeho mužů na Moskvu předminulý víkend byl boj proti zrádcům. Na toto prohlášení navázal příslibem dalších vítězství na frontě, jak uvádí portál Unian.

„Cílem pochodu spravedlnosti byl boj proti zrádcům a mobilizace naší společnosti. Myslím, že se nám to z velké části podařilo. Věřím, že v blízké budoucnosti se dočkáte našich dalších vítězství na frontě,“ řekl Prigožin, jak píše Unian. Jaké vítězství má na mysli, neupřesnil.

Prigožin vyhlásil protest proti ruskému vojenskému vedení v pátek 23. června večer, kdy jeho muži podnikli jízdu z Ukrajiny přes ruský Rostov na Donu směrem na Moskvu. Po několika hodinách Prigožin svůj protest odvolal. Poté se uchýlil do Běloruska na základě dohody, kterou pomohl zprostředkovat běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Osud jeho soukromé vojenské společnosti Vagnerovců zůstává nejasný, ale hovoří se o tom, že někteří z jeho lidí se také přesunou do Běloruska, píše web RTVI.ru. Žádné oficiální potvrzení ohledně přesunu jeho do Běloruska neexistuje. Ale například ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že žoldáci nebudou za účast na odporu proti armádě předminulý víkend stíháni a že mohou následovat svého vůdce do Běloruska.

Zdroje: rtvi.ru, Unian