Prigožin obsadil velitelství ruských vojsk v Rostově a vyhlásil pochod na Moskvu: všechny podrobnosti

Přidat na Seznam.cz

Konfrontace nabírá na obrátkách. Šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin dorazil do Rostova, kde se se skupinou svých příznivců zmocnil velitelství jižního vojenského okruhu. Prigožin přednesl své požadavky, píše deník TSN a deník WSJ.

„Chceme náčelníka generálního štábu a Šojgua. Dokud tu nebudou, zůstaneme tady, zablokujeme město Rostov a pojedeme do Moskvy,“ řekl Prigožin.

Odmítl požadavek na stažení bojovníků z velitelství.

Zároveň Prigožin uvedl, že žoldnéři Wagnerovy skupiny už sestřelili tři vrtulníky, které se pokusily zaútočit na jeho konvoj.

Prigožin rovněž uvedl, že všechna vojenská zařízení v Rostově jsou pod kontrolou společnosti Wagner Group. To se týkalo i letiště.

Co je známo o Prigožinově vzpouře.
Večer 23. června obvinil šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin ruské ministerstvo obrany z úderu na týlové tábory jeho skupiny. Podle Prigožina bylo mnoho jeho podřízených zabito.

„Zlo, které páchá vojenské vedení země, bude zastaveno. Žádám všechny, aby nekladli odpor. Spravedlnost v armádě bude obnovena,“ řekl Prigožin.

Později uvedl, že kolem 21:00 ruský ministr obrany Sergej Šojgu uprchl z Rostova, kde pobýval.

V reakci na to ruské ministerstvo obrany prostřednictvím ruských státních tiskových agentur uvedlo, že všechny zprávy, které kolují na sociálních sítích jménem Prigožina, a videozáznamy, na nichž ruská armáda udeřila na týlové tábory skupiny Wagnerovců, jsou nepravdivé a jde o informační provokaci.

Den předtím Prigožin uvedl, že jeho žoldnéři překročili ruskou státní hranici a nyní vstupují na území Rostova na Donu. Podle něj, i když se ministerstvu obrany podaří zlikvidovat 25 000 jeho žoldnéřů, nastoupí na jejich místo dalších 25 000 stejných Wagnerovců.

„Bojujeme pouze s profesionály. Ale pokud se nám někdo postaví do cesty, všechny zničíme,“ řekl.

Dodal, že Wagnerova skupina hodlá jít až do konce. Prigožin se rovněž vyjádřil k prohlášení o trestním řízení, které proti němu zahájila FSB. Podle něj ti, kdo činí taková prohlášení, nemají žádnou čest.

Podle telegramového kanálu Baza navíc v Rostově na Donu už více než hodinu nefungují pouliční webové kamery. Při výběru videopřenosu se píše, že přístup k němu je dočasně omezen.

Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubev požádal obyvatele Rostova na Donu, aby se zdrželi cest do centra města a pokud možno nevycházeli ze svých domovů.

Spojené státy již na puč Jevgenije Prigožina v Rusku reagovaly. Bílý dům považuje prohlášení šéfa Wagnerovy skupiny za závažné, ale zatím není známo, co přesně Bidenova administrativa očekává.

Situace s konfliktem mezi zakladatelem skupiny Wagner Jevgenijem Prigožinem a ruským ministerstvem obrany „připomíná návrat k historickým procesům v Rusku, s nepokoji a opričniky a se změnou moci“, uvedl na Twitteru poradce vedoucího prezidentské kanceláře Michail Podoljak.

„Klasická ruská poezie… Nastávají neklidné časy,“ napsal.

Podoljak vyvodil analogie s historickými procesy v Moskvě.

Na konflikt reagovalo také ukrajinské ministerstvo obrany.

„Sledujeme,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo v lakonickém prohlášení.

Zdroj: TSN, WSJ