Prigožin chce kandidovat na post prezidenta Ukrajiny. Údajně chce odvést pozornost od jeho politických ambicí v Rusku

Přidat na Seznam.cz

Jevgenij Prigožin, šéf ruské soukromé vojenské společnosti přezdívané Wagnerovci, která bojuje na Ukrajině, ve videu oznámil, že se chce v roce 2024 ucházet o úřad ukrajinského prezidenta. Jeho oznámení zveřejnil v sobotu na svém účtu na Twitteru Anton Heraščenko, poradce ukrajinského ministra vnitra.

Zprávu vzápětí zveřejnil americký týdeník Newsweek a další světová média. Prigožin uvedl, že má politické ambice a rozhodl se příští rok kandidovat. Oblečen v polní uniformě do kamery na neznámém místě a za zvuku střelby se Prigožin na videu dramaticky odmlčí a poté upřesní, že se bude ucházet o post prezidenta Ukrajiny.

Nemá však ukrajinské občanství a ve městě Bachmut svádí kruté boje s ukrajinskými vojáky. Šéf Wagnerovců dále ve videu zveřejněném v aplikaci Telegram uvedl, že pokud porazí současného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho předchůdce Petra Porošenka, pak bude vše v pořádku a nebude potřeba žádné munice, uvedl deník Express.

Prigožin si totiž opakovaně stěžoval na ruské ministerstvo obrany, že od něj nedostává dostatek vybavení a munice pro boj na Ukrajině. V jiném sobotním videu dokonce prohlásil, že pokud mají Wagnerovci vyhrát bitvu o město Bachmut na východě Ukrajiny, potřebují 10 000 tun munice měsíčně. Heraščenko ve svém tweetu napsal, že Prigožinovo prohlášení o jeho politických ambicích má odvést pozornost od jeho politických ambicí v Rusku.

Zdroje: Newsweek, Express, Twitter