Přichází Putin o svého největšího spojence? Bělorusům se do války nechce. V jejich armádním velení to vře, tvrdí experti

Přidat na Seznam.cz

Rusko tlačí na Bělorusko, aby se zapojilo do války na Ukrajině. To však může způsobovat vnitřní třenice v běloruském armádním velení, uvedl Institut pro studium války.

Ukrajinský generální štáb 7. prosince informoval, že vojáci běloruské pohraniční služby a běloruských ozbrojených sil jsou stále více nespokojení s činností běloruského vojenského i politického vedení. Údajně kvůli hrozbě vstupu Běloruska do války na Ukrajině.

Institut již dříve uvedl, že ruský ministr obrany Šojgu se 3. prosince setkal s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem a běloruským generálmajorem Viktorem Chreninem. Na běloruské představitele tlačil, aby podpořili ruskou ofenzívu na Ukrajině.

Institut nadále soudí, že je velmi nepravděpodobné, že by se Bělorusko přímo zapojilo do války na Ukrajině. Ruský nátlak na účast Běloruska v tomto konfliktu však vyvolává znepokojení v běloruském vojenském velení i v řadách níže postaveného personálu.

A právě to může být jedním z důvodů, proč Lukašenko a Chrenin dosud váhají a nechtějí uposlechnout volání Ruska.

Zdroje: Institut pro studium války, Ukrajinský generální štáb, redakce