Při útoku na čínský hotel v Kábulu byli zabiti 3 lidé

Přidat na Seznam.cz

Při útoku, který byl proveden skupinou ozbrojených mužů uvnitř hotelu Longan v obchodní čtvrti hlavního města Afghánistánu, známého tím, že hostí čínské diplomaty a podnikatele, zemřeli tři lidé a dalších 18 bylo zraněno, píše server AlJazeera.

Do nemocnice, která patří mezinárodní humanitární organizaci Emergency, která se nachází asi kilometr od čtvrti Šahre Naow, kde k útoku došlo, bylo převezeno celkem 21 lidí, z nichž tři již zemřeli, zatímco 18 je stále zraněných. Mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid zase v prohlášení uvedl, že útok skončil díky bezpečnostním složkám Islámského emirátu Afghánistán (neuznaného mezinárodním společenstvím), a upřesnil, že mezi mrtvými jsou pouze atentátníci. Podle Mudžáhida se podařilo zachránit všechny hotelové hosty a nikdo z cizinců nebyl zabit a dodal, že zraněni byli pouze dva lidé, kteří unikli z okna svého pokoje.

Útok začal kolem 14:30 místního času, kdy skupina ozbrojených mužů vnikla do hotelu, který využívají především čínští diplomaté, podnikatelé a úředníci, píše NDTV. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, existuje však podezření, že je za ním odnož Islámského státu, která sídlí v provincii Chorásán a byla založena Abú Bakrem al-Bagdádím. K útoku došlo den poté, co se čínský velvyslanec v Kábulu setkal s náměstkem ministra zahraničí Šerem Mohammadem Abbásem Stánikzaiem a požádal prozatímní vládu, aby věnovala větší pozornost bezpečnosti čínského velvyslanectví v Afghánistánu.

Čína, která má s Afghánistánem společnou hranici o délce 76 kilometrů, oficiálně neuznala vládu Talibánu, ale je jednou z mála zemí, které mají v Kábulu plnou diplomatickou přítomnost. Peking se dlouhodobě obává, že by se Afghánistán mohl stát centrem možných útoků extremistických členů ujgurské menšiny v citlivé pohraniční oblasti Sin-ťiang. Krátce po svém návratu k moci v srpnu loňského roku Talibán slíbil, že Afghánistán nebude využíván jako základna militantů, a Čína na oplátku nabídla hospodářskou podporu a investice do obnovy Afghánistánu.

Zdroje: NDTV, AlJazeera