Při teplotách blížících se 52 °C v Mecce zemřelo více než 1 000 poutníků

Přidat na Seznam.cz

Saúdské úřady uvedly, že neregistrované poutníky poslaly pryč, ale zdá se, že se mnozí z nich i tak zúčastnili.

Teploty v saúdskoarabském městě – nejsvětějším městě islámu, dosáhly nejméně 51,8 °C ve stínu, píše deník The Sky News. Počet obětí letošní pouti hajj (hadždž) přesáhl 1 000, přičemž více než polovina obětí jsou neregistrovaní věřící, kteří pouť vykonali v extrémním horku v Saúdské Arábii.

Mezi novými úmrtími, která byla oznámena ve čtvrtek, je 658 lidí z Egypta, podle arabského diplomata, který poskytl rozpis, z něhož vyplývá, že z 658 Egypťanů, kteří zemřeli, bylo 630 neregistrovaných poutníků.

Asi 10 zemí hlásilo celkem 1 081 úmrtí během pouti, jednoho z pěti pilířů islámu, který musí alespoň jednou absolvovat všichni muslimové, kteří na to mají prostředky, píše deník The Guardian.

Poutníci se před sluncem chránili deštníky, protože saúdské úřady je varovaly, aby se hydratovali a vyhýbali se pobytu venku v nejteplejších hodinách – mezi 11. a 15. hodinou.

V uplynulých 30 letech si razítka, požáry stanů a další nehody vyžádaly během hadždže stovky mrtvých. V loňském roce údajně zemřelo přibližně 240 lidí.

Zdroje: The Guardian, The Sky News