Při explozi v Rafáhu zahynulo osm vojáků, což byl pro izraelskou armádu nejsmrtelnější incident za posledních 6 měsíců

Přidat na Seznam.cz

Podle počátečního průzkumu zabil všechny izraelské vojácky výbuch uvnitř obrněného bojového ženijního vozidla Namer (CEV). Žádní vojáci nepřežili, píše deník Times of Israel.

Vojáci se pohybovali v konvoji kolem 5:00 ráno po noční ofenzivě proti Hamásu v severozápadních oblastech čtvrti Tel Sultan v Rafáhu. Během této ofenzivy zabilo jednotku 401. obrněné brigády přibližně 50 ozbrojených členů Hamásu. Konvoj mířil k budovám obsazeným armádou, aby si vojáci mohli po noční operaci odpočinout. Namer CEV byl pátým nebo šestým vozidlem v konvoji a v jednu chvíli ho zasáhla mohutná exploze, informuje deník The Guardian.

Nebylo ihned jasné, zda šlo o předem nastraženou bombu nebo zda se příslušníci Hamásu s výbušným zařízením přiblížili k vozidlu a umístili ho přímo na CEV. Armáda také vyšetřovala možnost, že CEV byl zasažen protitankovou střelou nebo že k masivnímu výbuchu přispěly výbušniny umístěné na vnějšku CEV.

Během incidentu nedošlo ke střelbě a vozidlo nebylo v době výbuchu v klidu. Deaktivované CEV bylo později odvlečeno na bezpečné místo.

Zraněný voják Sgt. Yair Roitman, který utrpěl vážná zranění při dřívějším výbuchu nastražené munice v Rafáhu začátkem týdne, svým zraněním později v sobotu podlehl. Celkový počet padlých izraelských vojáků během pozemní operace tak vzrostl na 63.

Zdroj: Times of Israel, The Guardian