„Prezident nesmí bagatelizovat bezpečnostní hrozby, které hrozí naší zemi,“ prohlásila Danuše Nerudová

Přidat na Seznam.cz

V pořadu Hydepark České televize čelila Danuše Nerudová otázkám moderátorky, ale také diváků nebo svých oponentů. Podle Nerudové by si kandidát bez politických zkušeností a bez závazků minulosti jistě získal přízeň všech politických stran a široké veřejnosti.

Kandidátka na prezidenta České republiky říká, že prezident by měl hlavně plnit roli, kterou mu definuje ústava. Tedy být moderátorem politické scény a snažit se přispívat k její stabilitě. Je potřeba také dělat kompromisy a nejít hlavou proti zdi. Roli prezidenta bere hlavně jako symbol, „potřebujeme někoho, kdo má empatii, kdo dokáže situaci uklidnit, kdo dokáže dát lidem naději, že se situace zlepší a bude nám lépe.“

Ráda by se také zasadila o to, aby se česká společnost změnila a stala se moderní společností a moderním státem, kde není na místě se stále zabývat jen minulostí.

Podle Nerudové je potřeba, aby hlava státu brala na vědomí bezpečnostní hrozby, na které ve svých výročních zprávách upozorňuje BIS. Prezident v takovém případě musí společnosti dodat energii a víru, pojmenuje nepřítele a bude v úzké spolupráci s generálním štábem.

Jak sama podotýká, prezident by měl disponovat třemi základními vlastnostmi. Být empatický, plný energie a měl by být schopen řešit aktivně energetickou a ekonomickou krizi. Nerudová si je jistá, že právě tyto vlastnosti ji charakterizují, o čemž se přesvědčila během svého působení na Mendelově univerzitě.

K jejímu působení na univerzitě se vázal také divácký dotaz, který útočil na fakt, že za jejího působení byly „tituly ke koupi“. Danuše Nerudová toto razantně odmítá.

Další dotaz diváka se týkal možného střetu zájmu v případě jejího manžela, Roberta Nerudy, který působí jako společník v právnické firmě, která pracuje také pro stát. Nerudová na to reagovala tak, že v případě jejího zvolení, je manžel připraven přerušit práci v oblasti advokacie.

Na závěr se dotkla tématu manželství. „Je úplně jedno, zda láska plyne od muže a ženy, nebo od dvou žen, nebo od dvou mužů“, dodala na závěr jedna z favoritek na post hlavy státu.

Prezidentské volby se blíží. Už máte svého favorita?

Zdroj: Hyde Park České televize, redakce