Přesně před rokem vyhodili Rusové do povětří vodní elektrárnu Kachovka. Ukrajina zveřejnila video zaplavené oblasti k výročí tragédie

Přidat na Seznam.cz

V noci na 6. června 2023 ruští útočníci vyhodili do povětří přehradu Kachovka, což mělo za následek lidské oběti, ztracené domovy a vážné důsledky pro životní prostředí.

Ruští okupanti zaminovali vodní elektrárnu první den invaze na Ukrajinu a vyhodili ji do povětří ve 02:50 6. června 2023, uvádí portál Ukranews. Partyzáni a média se domnívají, že teroristický čin provedli Rusové z 205. samostatné motostřelecké „kozácké“ brigády pozemních sil ruské federace.

Po výbuchu se pod vodu dostalo asi 80 osad. Plocha záplav tehdy přesáhla 600 kilometrů čtverečních. V důsledku ekologické katastrofy zahynulo 33 lidí, více než 40 se pohřešuje. Počet obětí na územích okupovaných Ruskem je stále neznámý.

Vodní elektrárna může být obnovena za šest nebo sedm let, jakmile bude osvobozeno území, kde se nachází, řekl šéf ukrajinské státní energetické společnosti Ukrhydroenergo Ihor Syrota. Společnost Ukrhydroenergo přišla podle Syroty o 138 milionů dolarů (přes 3 miliardy korun) na ročních příjmech z prodeje elektřiny a doplňkových služeb.

Vypuštění nádrže Kachovka nad přehradou vedlo k nepříznivým provozním podmínkám a periodickým omezením výkonu v Záporožské vodní elektrárně Dněpr, včetně jejích dvou elektráren a dalších vodních elektráren napojených na řeku Dněpr, píše deník Kyiv Independent. Zničení nádrže také vedlo k problémům s dodávkami vody do průmyslových komplexů v jižních oblastech Ukrajiny, které částečně pokrývají oblasti Dněpropetrovsk, Záporoží, Cherson a Doněck.

Zdroj: Ukranews, Kyiv Independent