Přes 1000 mužů denně. Ruské ztráty na Ukrajině jsou hororové

Přidat na Seznam.cz

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou pokračuje intenzivně již více než dva a půl roku. Bojiště zůstává převážně v patové situaci, kdy ani jedna ze zemí nedosáhla rozhodujícího vítězství. Obě strany jsou hluboko v zákopech, a počet obětí neustále roste. Rusko ale podle odhadů krvácí, se ztráty na životech až 30 000 za měsíc, píše server National Interest.

Ukrajina mezitím očekává další vojenskou pomoc od USA a NATO, aby mohla zahájit potenciální velkou protiofenzivu. Táhlost konfliktu ale vytváří obtíže, kterým čelí při snaze získat strategickou výhodu obě strany.

Válka je dlouhá a ztráty se kupí, Ukrajina chystá protiofenzivu

Více než dva a půl roku poté, co prezident Vladimir Putin zahájil invazi na Ukrajinu, jeho armáda dále bojuje. Ruské síly se ale nemohou pochlubit ničím významnějším, než dílčími taktickými vítězstvími na některých částech frontové linie.

Ani ukrajinská armáda ale zatím nedosáhla průlomu proti dobře zakopanému protivníkovi. Konflikt je tedy nyní v patové situaci. Obě strany postrádají bojovou sílu k prolomení obran druhé strany a dosažení významného úderu, který by donutil k vyjednávání.

Během následujících měsíců, kdy do země dorazí další bezpečnostní pomoc ze Spojených států a NATO, zahájí ukrajinská strana nejspíše další velkou protiofenzivu. Minulý rok touto dobou se Ukrajincům nepodařilo prorazit ruské obranné linie, a to i přes použití množství západních zbraňových systémů, včetně hlavních bojových tanků Leopard 2, Challenger 2 a M1 Abrams, stejně jako bojových vozidel pěchoty CV90 a M2 Bradley. Pokud má Kyjev uspět, musí být lépe vybaven a lépe svou akci naplánovat.

Boje trvají již téměř 900 dní a počty obětí na obou stranách stále rostou. Jako agresor utrpěla ruská armáda mnohem větší lidské a materiální ztráty než její ukrajinský protivník.

Statistiky ruských ztrát ukazují na vyčerpání

Podle údajů poskytnutých ukrajinským ministerstvem obrany 28. června ztratily ruské síly za 24 hodin přibližně 1 250 mužů, ať už zabitých, raněných nebo zajatých, a také 61 taktických vozidel a palivových nádrží; 42 dělostřeleckých systémů a raketometů; 24 bezpilotních letounů; 11 kusů speciálního vybavení; 9 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů; 5 systémů protivzdušné obrany a 3 hlavní bojové tanky, které byly zničeny nebo poškozeny. Ztráty stále rostou a ukrajinské ministerstvo pravidelně zveřejňuje statistiky na sociálních sítítch.

Za pět dní potom ztratily ruské síly přibližně 5 000 mužů, 220 taktických vozidel a palivových nádrží; 168 dělostřeleckých kusů a raketometů; 104 bezpilotních letounů; 61 obrněných transportérů a bojových vozidel pěchoty; 48 kusů speciálního vybavení; 23 hlavních bojových tanků a 5 systémů protivzdušné obrany.

Tyto ztráty jsou skutečně velmi těžké a ruská armáda tak během jednoho měsíce ztratí nejspíše mezi 25 000 a 30 000 muži. To odpovídá přibližně 300 000 ztrátám ročně.

Relativně nízké ztráty tanků a obrněných vozidel naznačují, že ruské ofenzivy postupně ztrácejí na síle. Ukrajinská armáda zatím odolává tlaku a čeká na novou vojenskou pomoc ze Spojených států a NATO.

Zdroj: National Interest, gov.uk