Požáry na Rhodosu se vymykají kontrole. Lidé utíkají z domovů i hotelů. Mezi evakuovanými jsou také Češi

Přidat na Seznam.cz

Řecký ostrov Rhodos již od úterý sužují rozsáhlé požáry lesů. Příčinou vznícení je vlna veder, která v zemi i nadále přetrvává. Odborníci se shodují na tom, že jde o jeden z největších požárů, které Řecko zažilo. Požár se šíří v celé jižní a střední části ostrova, ze které jsou postupně evakuování obyvatelé i turisté, kteří zde tráví dovolenou. Mezi turisty se vyskytuje i několik Čechů, kteří jsou však dle informací Ministerstva zahraničí v pořádku. O celé situaci informují místní zpravodajská média News 24/7.

Situace spustila největší evakuační akci v celé historii země, evakuováno bylo přes třicet tisíc osob, které dnešní noc strávily na zemi v tělocvičnách či školách, které jsou daleko od míst požáru. Do evakuačního plánu se zapojily i soukromé lodě, které pomáhají řeckému námořnictvu s přepravou osob do bezpečí. Někteří lidé byli převezeni s farmáři nákladními auty. Aktuálně nejsou hlášeny žádní zranění. Situace je však velmi vážná, komplikuje ji zejména vítr. O evakuaci českých turistů píše deník iDNES.cz.

S požáry bojují nejen tamní hasiči, ale i ti zahraniční. Na pomoc přijeli například ti ze Slovenska. „Hasiči nadále zůstávají na pobřeží ostrova Rhodos. Jednotka vytvořila dočasnou čerpací stanici z vodního zdroje z hotelu resort a dezinfikuje požáry v pobřežních letoviscích,“ uvedl sbor na svém Facebooku. K místům požáru Ministerstvo zahraničí vysílá dva členy speciálního konzulárního týmu, kteří budou vypomáhat při evakuaci Čechů, uvedl ministr zahraničí Lipavský. Do akce jsou zapojena letadla i vrtulníky.

Problém je také s cestovními kancelářemi, které jsou naprosto zahlcené dotazy a žádostmi o pomoc. Zákazníci si začínají stěžovat na nedostatek komunikace ze strany kanceláří. Problém nemají pouze ti, kteří se na Rhodosu právě vyskytují, ale také ti, kteří tam právě mají odlétat. Svůj pobyt chtějí zrušit, nikdo s nimi však nekomunikuje. Dodavatelé elektrické energie z preventivního důvodu přerušují své dodávky, prosí také spotřebitele, aby ve špičce, tedy od 12:00 do 15:00 a 17:00 do 22:00 omezili spotřebu na minimum.

Zdroj: News 24/7, Facebook, iDNES.cz