Požáry na Havaji: Nejméně šest mrtvých, plameny zničily velkou část města na Maui. Lidé skákali do moře, aby unikli plamenům

Přidat na Seznam.cz

Na Havaji, ve městě Lahaina, ležícím na ostrově Maui, došlo k lesním požárům. Nejméně šest lidí zemřelo, požáry také zasáhly oblíbenou nákupní část města, píše deník Sky News.

Požáry s přispěním větru se rychle rozšířily historickým městem Lahaina, následkem toho byla nucena rozsáhlá evakuace. Havajský guvernér vyhlásila stav nouze a vyzval lidi, aby se na ostrov nevydávali, z důvodu vysokého rizika.

Zásahové týmy se pokoušely o záchranu. Lidé byli nuceni skákat do moře, aby tak unikli plamenům. Letecké záběry ukázaly desítky zničených budov a lodí v přístavu, jak potvrzuje CBSnews.

Havajský guvernér zdůraznil, že takové katastrofy jsou způsobeny kombinací sucha, silného větru a klimatických změn. Odborníci upozorňují na nárůst extrémního počasí kvůli změnám klimatu.

I Velký ostrov byl zasažen lesními požáry, přestože zde nebyly hlášeny ztráty na životech nebo poničené budovy. Starosta tohoto ostrova uvedl, že situace v některých oblastech se zlepšuje, zatímco v jiných se naopak zhoršuje.

zdroj: Sky News, cbsnews