Pouze jeden tank T-34 z druhé světové války na přehlídce v Moskvě. Britská rozvědka komentuje důvody nepřítomnosti ruských tanků

Přidat na Seznam.cz

Rusko bylo zbaveno možnosti demonstrovat svou „vojenskou sílu“ na přehlídkách. Těžké ztráty techniky ve válce s Ukrajinou vedly k tomu, že 9. května v Moskvě chyběly tanky, uvedlo Britské ministerstvo obrany.

9. května Rusko opět uspořádalo na své poměry poněkud „skromnou“ přehlídku vojenské techniky na Rudém náměstí v Moskvě. Agresorská země to obvykle využívá jako příležitost k předvedení svých zbraní, ale vybavení nebylo mnoho a moderní tanky zcela chyběly. Letos se na přehlídce představil pouze jeden tank T-34 z druhé světové války. Analytici označili loňský průvod za ostudnou událost pro Rusko a podobné poznámky zazněly i letos.

Absence moderních tanků na vojenské přehlídce do jisté míry odráží ruskou válku na Ukrajině, o které během akce hovořil ruský prezident Vladimir Putin, když chválil hrdiny „zvláštní vojenské operace“. Přestože se Rusku podařilo výrazně obnovit svou armádu výkon na úroveň, jakou měla na začátku invaze na Ukrajinu, také kvůli protitankovým střelám, minám a dronům přišla na Ukrajině o tisíce tanků a mnoho obrněných vozidel,“ píše deník Bussines Insider.

V únoru Mezinárodní institut pro strategická studia uvedl, že Rusko od invaze na Ukrajinu ztratilo více než 3000 tanků. Moskva není schopna uvést do provozu svůj nejmodernější tank, drahý T-14. A protože v boji přišla o mnoho dalších tanků, jako jsou T-72, T-80 a T-90, posílá občas na frontu zastaralé tanky sovětské éry, píše portál Unian.

Zdroj: Openverse

Během přehlídky byli ruští vojáci viděni s něčím, co vypadalo jako rušičky dronů. Jednalo se pravděpodobně o reakci na možné útoky ukrajinských bezpilotních prostředků.

Zatímco ukázka ruských tanků byla zjevně nedostatečná, objevily se jiné moderní ruské zbraně, například mezikontinentální balistické rakety. Kromě toho Rusové na přehlídku vyvezli tři odpalovací zařízení mezikontinentálních balistických raket RS-24 Jars. Rusko tvrdí, že mohou zasáhnout jakýkoli cíl na celém světě.

Zdroj: Bussines Insider, Unian