Poslední varování pro USA! Kimova sestra vyhrožuje sestřelením amerických letounů. Amerika lety v zóně Severní Koreje popírá

Přidat na Seznam.cz

Vztahy mezi USA a Severní Koreou jsou opět na tenkém ledě. Nyní se zdá, že jsou to Američané, kdo provokuje. Kim Čong-unova sestra se na to už nemohla dívat a přišla s radikálním prohlášením.

Severní Korea dala jasně najevo, že bude bránit své území a Američanů se bát nebude. Kim Jo-čong, mladší sestra vládce Kim Čong-una, pohrozila USA, že pokud ještě jednou vniknou do vymezeného prostoru její vlasti, odpovědí bude střelba, uvádí portál BBC. Prohlášení přišlo poté, co severokorejská vojenská letadla údajně odklonila americké špionážní letadlo, které v pondělí 10. července neohlášeně přelétalo nad severokorejskými pobřežními vodami.

Vztahy mezi USA a Severní Koreou ochladly, protože Pchjongjang pokračuje v raketových testech. Kim Jo-čong jako vysoký představitel Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) tvrdí, že americké špionážní letadlo vletělo 10. července do výlučné ekonomické zóny její země celkem až osmkrát. Kvůli tomu podle ní musely být použity stíhačky k odklonění dráhy letu.

„K šokujícímu incidentu mělo dojít v dlouhodobém horizontu na úseku 20 až 40 kilometrů, kam obvykle pronikají americká špionážní letadla. Jedná se o výlučnou ekonomickou zónu Severní Koreje,“ prohlásila Kim Jo-čong, jejíž slova cituje Bloomberg. USA a Jižní Korea tato obvinění odmítly a vyzvaly Pchjongjang, aby se zdržel jakýchkoli akcí nebo rétoriky, které by vedly ke zvýšení napětí.

Jihokorejský sbor náčelníků štábů popřel, že by USA vlétly s jakýmikoliv špionážními letadly na severokorejské území. Mluvčí Lee Sung-joon uvedl, že USA prováděly standardní průzkumné aktivity v koordinaci s jihokorejskou armádou, uvádí deník TheGuardian. Kim Jo-čong však reagovala dalším prohlášením, a sice že dokud budou Američané nadále zasahovat do suverenity Severní Koreje, zažijí velmi kritický let.

Zdroje: TheGuardian, Bloomberg, BBC