Portugalské město zaplavila řeka kvalitního vína. Z prasklých nádrží vyteklo 2,2 milionu litrů červeného moku

Přidat na Seznam.cz

Po protržení obrovských nádrží, zaplavilo ulice města v Portugalsku červené víno. Neuvěřitelná scéna se odehrála v městečku São Lourenço do Bairro. Podle místních novin se v neděli ze dvou prasklých nádrží v Destilaria Levira vylilo zhruba 2,2 milionu litrů vína. Video z místa ukazuje „řeku vína“, která se valí ulicí, píše deník NPR.

São Lourenço do Bairro se nachází nedaleko portugalského pobřeží, zhruba hodinu jízdy jižně od Porta.

Příval vína nikoho nezranil, údajně zaplavil nejméně jeden sklep. Místní úřady nyní pracují na odstranění způsobených škod a také na tom, aby alkoholová tekutina neovlivnila místní farmy, vinice a vodní zdroje.

Velké množství vína bylo v lihovaru skladováno v rámci vládního programu „krizové destilace“, jehož cílem je pomocí finančních dotací odstranit z trhu přebytek vína před letošní sklizní.

Společnost Destilaria Levira se na sociálních sítích za incident veřejně omluvila. Vinaři převzali zodpovědnost za finanční náklady na úklid i opravy a nasadili část svých zaměstnanců na pomoc místním úřadům, píše deník The Guardian.

Příčiny protržení se vyšetřují. Únik trval asi hodinu. Víno za sebou nezanechalo silný zápach, protože šlo o „kvalitní víno“, řekl šéf lihovaru Pedro Carvalho. Podle něj se jedna nádrž zřítila kvůli statické poruše a síla tohoto přívalu vína převrhla druhou nádrž.

Zdroj: NPR, The Guardian, X