Pomodlit a samopaly do ruky. Kněží ukazuje děsivou výuku ruských dětí

Přidat na Seznam.cz

Rusko bojuje s ukrajinskými jednotkami od chvíle, kdy před necelým rokem oznámilo invazi do sousední země, a zdá se, že se zadrhává, protože nedokázalo odhadnout, jakou podporu Západ proti němu ve válce nashromáždí.

Podivnou shodou okolností poté, co Moskva zavedla brannou povinnost, která vyvolala v zemi široké odsouzení a protesty, zavedla ve školách výcvik zjevně ze sovětských dob, jehož cílem je vycvičit děti s prací se zbraní. Rodiče jsou kvůli kroku obnovení výcviku rozzlobeni.

Zprávy uvádějí, že program „počátečního vojenského výcviku“ bude zahrnovat výuku dětí, jak sestavovat a rozebírat střelné zbraně. Budou se v něm také učit, jak poskytovat první pomoc, uvádí deník New York Post.

Šéf strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov ruským médiím řekl, že výcvikový program „bude systematicky připravovat občany na možnou konfrontaci s nepřítelem“.

Rodiče v Rusku mezitím vyjádřili rozhořčení nad zprávou, že v souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou bude na středních školách obnoven základní výcvik ve zbrani. Jeden z nespokojených rodičů uvedl, že se připravují kroky proti tomuto rozhodnutí. Blíže kroky ale nespecifikoval.

Mezitím se na sociálních sítích začalo šířit kontroverzní video, které údajně pochází z ruské oblasti Nizhny Novgorod, kde kněží učí děti bojovat.

Dle slov autorky začal výcvik malých dětí modlitbou a pak běhají se samopaly. Kněží prý říká, že takto vychovávají z dětí skutečné vlastence.

Dětem v Rusku se o povinnosti vůči vlasti vypráví velmi často. Dnešní školáci jsou povinni psát dopisy vojákům v bojové zóně, sbírat humanitární zásoby pro Ruskem okupované oblasti Ukrajiny a oslavovat takzvané ruské jaro, jak píše deník Novaya Gazeta.

Učitelé jsou zase nuceni každý týden začínat vztyčením státní vlajky před žáky a přednáškou o „speciální vojenské operaci“.

Zdroj: redakce, New York Post, Novaya Gazeta, Twitter