Pomoc USA Ukrajině nabízí oddech, ale ne průlom na frontě, tvrdí Bloomberg

Přidat na Seznam.cz

Schválení pomoci Spojených států ve výši více než 60 miliard dolarů (více než 1,4 bilionů korun) bude pro ukrajinské vojáky v zoufalé situaci záchranným lanem. Podle americké publikace Bloomberg je však nepravděpodobné, že by zvrátila průběh války. Informuje o tom deník Ukrainska Pravda.

Potřeba větší pomoci

„Hodně bude záležet na tom, jak rychle se americká pomoc dostane do první linie poté, co Sněmovna reprezentantů v sobotu schválila vojenskou a ekonomickou pomoc,“ uvádí Bloomberg. „Vzhledem k tomu, že balíček byl v Kongresu šest měsíců pozastaven, kyjevská armáda se potýká se stále akutnějším nedostatkem munice a lidských zdrojů, zatímco kremelské síly prosazují svou převahu.“

Agentura Bloomberg cituje Mykolu Bielieskova, výzkumného pracovníka Národního institutu strategických studií v Kyjevě, který uvádí, že tato pomoc umožní ukrajinským vojákům trochu si odpočinout a pomůže jim zpomalit postup Kremlu, vést „účinnou obranu“ a minimalizovat ztráty. Podle experta je však k dalšímu postupu zapotřebí větší pomoci.

„Otázkou je, zda bude pomoc a v jakém objemu v roce 2025 a dále – protože Putinova strategie je vyčkávat,“ dodává Bielieskov.

Volodymyr Zelenskyj uvedl, že americká pomoc poskytne příležitost „stabilizovat situaci na frontě a převzít iniciativu“.

Očekává se, že návrh zákona se dostane na stůl prezidenta Joe Bidena tento týden poté, co jej 23. dubna projedná Senát.

Situace bude ovlivněna až za několik týdnů

Minulý týden mluvčí Pentagonu Pat Ryder prohlásil, že americké ministerstvo obrany by mohlo velmi rychle začít dodávat zbraně Ukrajině, jakmile pomoc dorazí.

Ukrajinská velvyslankyně ve Spojených státech Oksana Markarová uvedla, že se celou dobu pracovalo na logistice dodávek zbraní.

„Pentagon a naše ministerstvo obrany nepřestaly denně společně pracovat na hledání zbraní, jejich identifikaci a takové balíčky se připravují,“ uvedla Oksana Markarova.

Bylo také oznámeno, že některé vybavení, pravděpodobně včetně armádních taktických raketových systémů (ATACMS), by mohlo být dodáno do konce týdne. Analytici z Institutu pro studium války se však domnívají, že i když americká pomoc dorazí rychle, „nezačne ovlivňovat situaci na frontové linii dříve než za několik týdnů“ kvůli logistice přepravy.

„Situace na frontě se proto bude v této době pravděpodobně nadále zhoršovat, zejména pokud ruské síly zvýší své útoky, aby využily omezeného okna před příchodem nové americké pomoci,“ uvedli analytici.

Zdroj: Bloomberg, Ukrainska Pravda.