Pomalý konec Wagnerovců? Wagnerovci ukončili nábor žoldáků. Polský Senát se však obává útoku na Polsko

Přidat na Seznam.cz

Žoldácké uskupení Wagnerova skupina pod vedením někdejšího Putinova kumpána Jevgenije Prigožina oznámila na svém Telegramu, že v současné době nepotřebují nabírat nové rekruty. Může tak jít o oslabení skupiny. Poláci se však obávají útoku.

„Vzhledem k velké personální rezervě není v současné době naléhavá potřeba náboru nových pracovníků. Práce regionálních náborových středisek Wagnerovy skupiny bude pozastavena na dobu neurčitou,“ píše se v příspěvku žoldácké skupiny.

Po neúspěšném povstání byli Wagnerovci vyhnáni do Běloruska. Tamější prezident Oleksandr Lukašenko žoldáky přivítal a poskytnul jim útočiště. Wagnerovci začali pak do Běloruska masově přicházet.

Mluvčí ukrajinských pohraničníků (DPSU) plukovník Andrij Demčenko v komentáři pro server Ukrainska Pravda prohlásil, že v Bělorusku je v současné době přibližně pět tisíc Wagnerovců.

Spící had

Polský premiér Mateusz Morawiecki považuje přítomnost Wagnerovců v Bělorusku za podezřelou. Podle něj byli žoldáci vyslání směrem k Suvalskému koridoru informuje agentura Unian.

Premiér se domnívá, že dojde k útoku na polské území. Podle politika se Wagnerovci mohou převléci za běloruské pohraničníky a pod takovým krytím jsou schopni pomoci nelegálním imigrantům vstoupit do Polska a otřást tak situací v zemi zevnitř. „Máme informace, že více než sto žoldáků z Wagnerovy skupiny se přesunulo k Suvalskému koridoru u Grodna v Bělorusku,“ varoval Morawiecki.

Za uprchlíky se podle premiéra mohou převléci i samotní Wagnerovci. Tímto způsobem by se prý mohli dostat do země.

Suvalský koridor

Je to úzký pruh území, který spojuje polské město Suwałki s ostatními částmi Polska. Tato oblast leží mezi běloruskými a ruskými územími. Z vojenského hlediska je to zranitelná oblast, z obou stran má totiž Rusko či Bělorusko.

Zdroje: Wagnerova skupina, Ukrainska Pravda, Unian