Polsko zahajuje operaci Barbara. Bude stát v přepočtu více než 20 miliard korun

Přidat na Seznam.cz

Polský ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz oznámil podpis smlouvy na dodávku čtyř aerostatů (vzducholodí) Barbara, které budou umístěny podél východní a severovýchodní hranice Polska. Hodnota americké zakázky činí přibližně 960 milionů dolarů, tedy více než 20 miliard českých korun. Informaci zveřejnil internetový portál druhého nejčtenějšího polského deníku Gazeta Wyborcza Gazeta.

Vzducholodě (Aerostaty) umožňují vidět mnohem více než tradiční pozemní radary. V případě přístrojů vybavených specializovaným průzkumným zařízením, zvednutých do vysoké nadmořské výšky, odpadají výzvy související s reliéfem terénu, zakřivením naší planety a různými dalšími překážkami.

Aerostaty detekují objekty objevující se nad danou oblastí dříve, a to i ty létající nízko, a umožňují tak rychlejší reakci na potenciální hrozbu. Aerostaty budou „měnit pravidla hry“, pokud jde o možnosti radarového sledování.

Vzducholodě a na nich zavěšené přístroje budou viset ve výšce 5-6 tisíc metrů. metrů a dohlédnout 300-400 km do území potenciálního protivníka. Je snadné si to představit, když vezmete kompas a nakreslíte na mapě na několika místech kruh o poloměru 400 km, pak uvidíte, jak je to výkonné, uvedl polský portál WP tech.

Polský ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz poděkoval velvyslanci USA v Polsku Marku Brzezinskému „za jeho osobní přínos k tomu, že se podařilo dohody uzavřít tak rychlým tempem“. Kosiniak-Kamysz rovněž zdůraznil, že to bylo rozhodnutí Kongresu USA, které „umožnilo Polsku využít prostředky na nákup těchto aerostatů“.

Ty budou financovány z půjčky vlády USA. Jedná se o program, jehož je Polsko jedním z nejvýznamnějších příjemců,“ dodal šéf polského resortu obrany.

Polský generál vysvětlil, že Polsko bude teprve druhou zemí na světě, která bude tento systém používat. Zdůraznil, že jeho klíčovou vlastností je, že funguje v nižších nadmořských výškách.

Zdroj: Gazeta, WP tech