Polsko začíná budovat rozsáhlé opevnění na hranicích s Ruskem a Běloruskem. Na 700 km budou stát moderní základny i varovné systémy za desítky miliard

Přidat na Seznam.cz

Do roku 2028 vybuduje Varšava na hranicích s Ruskem a Běloruskem opevnění, detekční a varovné systémy, moderní základny, logistická centra a protiopatření proti dronům. Výstavba bude probíhat v rámci rozsáhlého programu Štít Východ, oznámilo vedení polského ministerstva národní obrany a ozbrojených sil země, informuje Ukrinform s odvoláním na server Ukrainska Pravda.

„Musíme ochránit asi 700 kilometrů hranic, včetně 400 kilometrů s Běloruskem… Chceme, aby byl tento projekt realizován okamžitě, začne ještě letos,“ uvedl náměstek polského ministra národní obrany Cezary Tomczyk. Dodal, že Polsko chce projekt v hodnotě 10 miliard zlotých (více než 59 miliard korun) dokončit do roku 2028.

Místopředseda vlády a ministr národní obrany Polska Władysław Kosiniak-Kamysh poznamenal, že se jedná o největší obranný program svého druhu od roku 1945. Vyjádřil naději, že program podpoří celá polská politická elita, různé instituce, místní komunita a obyvatelé příhraničních regionů.

Polský představitel poznamenal, že kromě ministerstva obrany se na programu budou podílet také ministerstvo vnitra, ministerstvo státních aktiv, ministerstvo klimatu a životního prostředí, ministerstvo infrastruktury, ministerstvo rozvoje, jakož i další organizace a místní samosprávy. Ministerstvo obrany bude hrát vedoucí úlohu v mezivládní skupině pro realizaci programu. Ministerstvo vnitra a správy bude zodpovědné za ochranu. Program bude financován z polského rozpočtu a z velké části z evropských fondů.

Podle Wiesława Kukuly, náčelníka Generálního štábu polských ozbrojených sil, budou všechny projekty v rámci programu Štít Východ koordinovány na úrovni Generálního štábu. Poznamenal, že klíčovými prvky programu budou: systém pro zjišťování nepřátelských akcí (radary a detekční satelity); systém nejméně osmi moderních logistických základen (bunkry, úkryty pro vojáky i civilisty a také muniční sklady); systém silničních přechodů nebo překážek pro zvýšení mobility svých jednotek a ztížení činnosti nepřátelských sil, jakož i přizpůsobení přírodní krajiny akcím armády.

Zdroj: Ukrinform a Ukrainska Pravda