Polsko reaguje na Lukašenkovo přání zlepšit mezinárodní vztahy s Běloruskem

Přidat na Seznam.cz

Polské ministerstvo zahraničí reagovalo na prohlášení běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který vyjádřil zájem o zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Podle deníku Evropská Pravda se k situaci vyjádřil náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jablonski.

Pawel Jablonski uvedl, že pokud si Bělorusko přeje udržovat dobré vztahy s Polskem, mělo by zastavit útoky na polské hranice a propustit vězně, mezi nimiž je i novinář Andrzej Poczobut. Ve věznicích Běloruska je podle něj uvězněno více než tisíc lidí. Rozhodnutí o těchto krocích je prý výhradně v rukou těch, kteří v Bělorusku vládnou.

Jablonski také zdůraznil, že Polsko nemá vůči Bělorusku nepřátelské záměry a nikdy je nemělo. Ale otevřeně kritizoval běloruský režim za jeho jednání a nespravedlivé postupy, které vedou ke zhoršení vzájemných vztahů. Podle něj je Bělorusko nepřátelsky nakloněnou zemí vůči Polsku.

Jak připomíná deník Politico, Lukašenko v pátek 11. srpna v Minsku prohlásil, že chce mezi Běloruskem a Polskem zlepšit mezinárodní vztahy, protože jsou sousedními státy a ty by se měli vzájemně podporovat. To řekl i přesto, že v minulosti sám Lukašenko obvinil Polsko z plánování údajné agrese proti Bělorusku.

Zdroj: Evropeiska Pravda, politico.eu