Polsko může vstoupit do války s Ruskem, pokud Ukrajina prohraje, uvedl polský velvyslanec

Přidat na Seznam.cz

Polský velvyslanec ve Francii Jan Emeryk Rościszewski v rozhovoru prohlásil, že existuje situace, ve které by bylo Polsko nuceno vstoupit do války s Ruskem, uvádí deník Ukrainska Pravda.

Řekl to v rozhovoru pro francouzský televizní kanál LCI. Podle diplomata za celou situaci může Rusko, které vyvíjí stále větší tlak na NATO, Polsko i třeba Slovensko. Velvyslanec viní Rusko z toho, že napadlo Ukrajinu, zabírá její území, zabíjí své i ukrajinské občany a unáší ukrajinské děti.

„Ukrajina buď uhájí svou nezávislost, nebo budeme muset do tohoto konfliktu vstoupit. Protože naše hlavní hodnoty, které byly základem naší civilizace a naší kultury, budou ohroženy. Proto nám nezbyde nic jiného, než do konfliktu vstoupit,“ prohlásil Rościszewski a v živém přenosu ohromil celý svět svým tvrzením, že by se členský stát EU a NATO mohl pustit do války mezi dvěma zeměmi, které nejsou ani v EU, ani v NATO. Byla by to třetí světová válka.

Je to pouze možnost, Polsko není ve válce

V návaznosti na poznámku velvyslance vydalo Polské velvyslanectví ve Francii prohlášení, v němž uvedlo, že některá média interpretovala tvrzení špatně a že je vytrženo z kontextu.

Podle ambasády je zřejmé, že velvyslanec neoznámil přímé zapojení Polska do konfliktu. Pouze varoval před důsledky, které by mohla mít ukrajinská porážka, například možnost ruského útoku nebo zapojení dalších středoevropských a pobaltských států do celého konfliktu.

Velvyslanectví zdůraznilo, že jejich diplomat jasně řekl, že Polsko v současné době není ve válce, ale že dělá vše, co může, aby pomohlo Ukrajině a ochránilo se ve válce Ruska proti jeho menšímu sousedovi. V očích Poláků je totiž ohrožení Ukrajiny i ohrožením Polska.

Kdyby Ukrajina padla, tak neexistují žádné záruky, že by se právě Polsko nestalo dalším chodem na menu ruských imperialistických ambicí.

Zdroje: Ukrainska Pravda, LCI, Polské velvyslanectví ve Francii, redakce