Polsko investuje 55 miliard korun do posílení hranic s Ruskem a Běloruskem

Přidat na Seznam.cz

Polsko investuje v přepočtu přibližně 55 miliard korun do posílení bezpečnosti své hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámil to v sobotu premiér Donald Tusk, píší deníky Euronews, Yahoo.

Tusk prozradil, že projekt Shield-East, který zahrnuje budování vojenských opevnění, již začal. Také zdůraznil odpovědnost země za bezpečnost Evropy.

„Rozhodli jsme se investovat do naší bezpečnosti a především do bezpečné východní hranice asi 10 miliard zlotých (55 miliard korun),“ řekl Tusk.

Vysvětlil, že projekt zahrnuje vybudování opevněné a ekologicky upravené hranice, aby byla zajištěna neprostupnost pro potenciální nepřátele. „Zahájili jsme tyto práce, abychom učinili polskou hranici bezpečnou v době míru a neprostupnou pro nepřítele v době války,“ dodal.

Předchozí pravicová vláda v Polsku postavila podél běloruské hranice zeď v přepočtu za 9 miliard korun, aby omezila masivní příliv migrantů v roce 2021. Současná proevropská vláda se však domnívá, že je potřeba další posílení. Polsko je nadále silným spojencem Ukrajiny v její obraně proti ruské invazi.

Zdroj: Euronews, Yahoo