Policie zatkla podezřelého z plánování teroristického útoku

Přidat na Seznam.cz

Policie České republiky dopadla muže podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém bylo vyhlášeno pátrání v pátek. Tento zásah je úzce spojen s preventivními bezpečnostními opatřeními, která byla zavedena v Praze kvůli možné hrozbě útoku na infrastrukturu.

Bezpečnostní opatření byla přijata s cílem chránit veřejné prostory a klíčovou infrastrukturu před potenciálním nebezpečím, píše web Aktuálně. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl na sociálních sítích, že navzdory pokračujícím bezpečnostním opatřením momentálně nehrozí bezprostřední nebezpečí. To znamená, že i když jsou preventivní opatření stále v platnosti, situace je pod kontrolou a veřejnost může být klidná.

Zadržený muž, který je podezřelý ze zvlášť závažného zločinu, je původem z Jižní Ameriky a hovoří španělsky. Policie v pátek varovala, že tento muž může být nebezpečný, což vedlo k rozsáhlému pátrání a preventivním bezpečnostním opatřením v Praze.

Zapojení veřejnosti je důležité

Díky spolupráci s veřejností se kriminalistům z odboru extremismu a terorismu podařilo podezřelého vypátrat a zadržet. Policie tuto informaci zveřejnila v neděli a vyjádřila poděkování za pomoc, která přispěla k úspěšnému dopadení podezřelého.

Tento případ ukazuje význam aktivního zapojení veřejnosti do bezpečnostních opatření a důležitost rychlé a efektivní reakce bezpečnostních složek na potenciální hrozby. Zároveň potvrzuje, že spolupráce mezi občany a policií může být klíčová při prevenci a řešení závažných kriminálních činů.

Ministr vnitra Vít Rakušan poděkoval policii za jejich dobrou práci při dopadení podezřelého a veřejnosti za poskytnutou pomoc. „Preventivně zvýšená bezpečnostní opatření v místech zvýšené koncentrace lidí dál trvají, bezprostřední nebezpečí nehrozí,“ uvedl.

Podle zpráv serveru iDNES byli kvůli hrozbě všichni policisté v Praze převedeni do režimu „teror“ až do odvolání. To znamená, že se měli zaměřit zejména na obchodní centra, depa městské hromadné dopravy, autobusová a vlaková nádraží a sledovat všechny podezřelé osoby, které se v těchto oblastech pohybují.

Tato opatření byla přijata s cílem zajistit maximální bezpečnost veřejnosti a klíčové infrastruktury. Navzdory tomu, že bezprostřední hrozba byla odvrácena, zvýšená bezpečnostní opatření zůstávají v platnosti, aby se předešlo jakýmkoliv dalším možným rizikům. Policie i nadále monitoruje situaci a spolupracuje s dalšími bezpečnostními složkami a veřejností na udržení bezpečného prostředí.

Zdroj: Aktuálně, iDNES