Policie varuje před vydíráním na sociálních sítích prostřednictvím lechtivých fotografií nebo videí

Přidat na Seznam.cz

Písek – Spoustu případů vydírání přes sociální sítě řešili během tohoto roku písečtí kriminalisté. Ve virtuálním světě internetu je přitom takřka nemožné dopátrat se konkrétních pachatelů, informuje Policie České republiky.

První případ řešili již v únoru tohoto roku, kdy se obětí vydírání stal mladý muž z Písecka. Lechtivá konverzace prostřednictvím sociální sítě Facebook s neznámou ženou skončila videopřenosem s autoerotikou. Neznámá pachatelka následně muži vyhrožovala, že pokud nepošle finanční obnos ve výši 10 000 EUR, získané video rozešle jeho známým a blízkým.

V červenci se obětí vydírání stala ani ne patnáctiletá dívka, kterou kontaktoval muž prostřednictvím sociální sítě Snapchat. Poslal jí své intimní fotografie a totéž chtěl po ní. Dívce vyhrožoval mimo jiné i tím, že ublíží členům její rodiny.

V jednom z dalším případů ze září tohoto roku muž uvěřil podvodníkům, kteří se vydávali za policisty. Ti pohrozili informací, že lechtivou fotografii zaslal dítěti a aby rodině dívky zaplatil částku 200 tisíc korun. Naštěstí zadaná platba neprošla přes kontrolu v bance. Muži bylo bankovní úřednicí doporučeno, aby podal trestní oznámení.

Počet případů podobného typu se stále množí. Policie proto radí, abyste nikdy neposílali své intimní fotografie ani videa a rozhodně vyděračům nic neplatili. Nikdy nevíte, kdo s vašimi intimními materiály nakládá.

Zdroj: Policie České republiky