Policie v Íránu měla zbít dívku proto, že neměla hidžáb, je v kómatu, tvrdí organizace za ochranu lidských práv. Íránská vláda to popírá

Přidat na Seznam.cz

Írán – Šestnáctiletá dívka v Teheránu byla podle skupiny na ochranu práv zbita obávanou íránskou mravnostní policií, což zemi opět zneklidnilo rok poté, co vypukly masové protesty proti zacházení se ženami. Dívka je kómatu.

Dívku na stanici metra vynášejí z vlaku další dívky a pokládají ji na nástupiště, kde zůstává nehybně ležet, zřejmě v bezvědomí.

Podle exilové organizace na ochranu lidských práv s názvem Hengaw utrpěla dívka jménem Armita Garawandová „těžký fyzický útok“ ze strany mravnostní policie za to, že nedodržovala národní pravidla týkající se hidžábu. Dívka je nyní v kómatu, uvádí deník ABC News.

Státní média, která zveřejnila sestříhané záběry, tvrdila, že dívka místo toho omdlela po poklesu krevního tlaku, což vedlo k tomu, že narazila do boku vlakového vagonu. Zveřejněné záběry neukazují, co se stalo uvnitř vlaku, pouze to, že dívka šla dál a pak ji vynesli ven, zřejmě její přátelé. Z nekvalitního videa není jasně patrné, jakou pokrývku hlavy, pokud vůbec nějakou, měla na sobě.

Oficiální vládní tisková agentura zveřejnila rozhovor s dívčinými rodiči, v němž tvrdí, že dívka nebyla napadena. „Zkontrolovali jsme všechna videa a bylo nám prokázáno, že tento incident byl nešťastnou náhodou. Žádáme lidi, aby se modlili za uzdravení našeho dítěte.“ říká na záznamu otec.

Íránské úřady v minulosti zveřejnily vynucené rozhovory s rodinnými příslušníky, což vedlo k obvinění na internetu, že rodiče byli k rozhovoru donuceni.

Novinář z reformistických novin Šargh, který se snažil o příběhu informovat a vydal se do nemocnice, byl krátce na to zatčen. Přístup do nemocnice byl od té doby policií omezen. Incident a protichůdná vysvětlení vyvolávají úzké paralely s událostmi, které předcházely smrti kurdské ženy Mahsy Aminiové, která byla zatčena za nedodržování pravidel o nošení hidžábu.

Úřady trvaly na tom, že Aminiová trpěla neurologickou poruchou, která vedla k jejímu kolapsu na policejní stanici. Její rodina nikdy nepřijala vysvětlení její následné smrti v kómatu a uvedla, že jim bylo upřeno právo vybrat si lékaře, který provede pitvu. Od té doby se íránské úřady snaží znovu prosadit povinný hidžáb pro ženy, včetně přijetí nové legislativy, ale v některých částech některých měst je tento požadavek ignorován. Na nádražích v Teheránu často hlídkují příslušníci bezpečnostních složek, uvádí deník The Guardian.

Na sociálních sítích se objevují tvrzení, že se historie opakuje a že íránští představitelé jsou zapojeni do vykonstruovaného příběhu.

zdroj: ABC News, The Guardian