Policie Středočeského kraje zadržela jedenáct osob v souvislosti s pěstováním konopí

Přidat na Seznam.cz

Během letních měsíců, konkrétně v červenci a srpnu, došlo k úspěšnému ukončení dlouhodobé tajné operace středočeské policie ve spolupráci s kriminalisty, zaměřené na pěstování a distribuci konopí. Na území několika krajů bylo provedeno zatčení dvou Čechů a devíti cizinců.

Tajná akce probíhala ve dvou fázích a byly označeny krycími názvy „TRUHLA“ a „EAGLE“, jak uvedla Policie České republiky.

Průběh operace „EAGLE“

V první fázi, nazvané operace „EAGLE“, provedli kriminalisté ze Středočeského kraje ve spolupráci s členy Zásahové jednotky KŘP zatčení dvou mužů ve věku 33 a 34 let. Zásahová jednotka je překvapila přímo u nich doma, a to v malé obci na východě Prahy a také v samotné Praze. Bydlení v těchto rodinných domech sloužilo nejen pro obyčejné účely, ale také pro provozování nelegální činnosti, která je přivedla do hledáčku policie.

V obou domech byly nalezeny speciálně upravené pěstební stany s elektroinstalací a dalším vybavením, určené k pěstování vysokokvalitního konopí s vysokým obsahem kanabinoidů. Po zatčení obou mužů byly provedeny tři domovní prohlídky, během nichž bylo zabaveno více než 170 rostlin konopí v různých fázích růstu, přes čtyři kilogramy sušeného konopí (s prodejní cenou kolem 70 Kč za gram), a také hotovost ve výši sta tisíc korun. Navíc byla objevena dobře vybavená indoor pěstírna.

Oběma mužům, jejichž věk činil 33 a 34 let, bylo sděleno obvinění z nedovolené výroby a distribuce omamných a psychotropních látek a jedů podle trestního zákoníku. Pokud budou uznáni vinnými před soudem, hrozí jim trest odnětí svobody v rozmezí 2 až 10 let. Oba obvinění muži byli propuštěni na svobodu během vyšetřování.

Průběh operace „TRUHLA“

Rozsáhlejší fáze operace, označovaná jako „TRUHLA“, měla větší dopad a zahrnula zatčení více osob. Před samotnou akcí, která trvala čtyři dny, probíhala přesná osmiměsíční příprava středočeských kriminalistů. Operaci provedli kriminalisté z oblastí Berouna, Rakovníka, Odboru cizinecké policie a Národní protidrogové centrály ve spolupráci s jednotkami zasahujícími na území Středočeského, Plzeňského kraje a Prahy 9. Během této akce bylo zatčeno devět cizinců, kteří provozovali dobře organizované pěstírny konopí. Zatýkání proběhlo za účasti zásahových jednotek během čtyř dnů a zahrnovalo zadržení tří cizinců během jízdy v autě a šesti v domech či bytech.

Celkově bylo zadrženo devět cizinců ve věku 25 až 48 let. Čtyři z nich plnili roli „zahradníků“ a pěstovali rostliny, zatímco zbývající pět osob byly organizátory rozsáhlé sítě pěstíren. Výsledkem akce bylo zabavení více než 1 000 rostlin konopí v různých fázích růstu, 10 kilogramů suchého konopí, přibližně 300 gramů hašiše a veškerého vybavení pěstíren. Během domovních prohlídek byla také objevena řada padělaných cizojazyčných dokladů.

Všichni zadržení cizinci byli následně obviněni. Čtyři „zahradníci“ obdrželi obvinění ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a distribuce omamných a psychotropních látek a jedů, podle trestního zákoníku. Pěti organizátorům bylo obvinění rozšířeno o trestný čin ve větším rozsahu. Trestní sazby se pohybují od 2 do 10 let odnětí svobody pro „zahradníky“ a 8 až 12 let pro organizátory. Soudce Okresního soudu v Kutné Hoře uvalil na všechny devět obviněných cizinců vyšetřovací vazbu po dobu trvání vyšetřování.

Zdroj: Policie České republiky